آنتونی بلینکن: ادامه یا توقف تظاهرات ضدحکومتی با مردم ایران است

وزیرخارجه آمریکا: باید ببینیم در عمل چه اتفاقی می‌افتد، و مردم ایران در این باره چه نظری دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به ادعای مطرح شده مبنی بر «تعطیلی» گشت ارشاد و در توضیح اینکه واکنش مردم ایران در این باره چه می‌تواند باشد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت تصمیم برای ادامه یا توقف تظاهرات ضدحکومتی با خود مردم ایران است.

بلینکن یکشنبه 4 دسامبر به خبرگزاری «سی‌بی‌اس» گفت: «اگر رژیم ایران به نوعی کاری در راستای پاسخ دادن به اعتراضات مردمی برداشته باشد، این می‌تواند یک گام مثبت باشد. اما باید ببینیم در عمل چه اتفاقی می‌افتد، و مردم ایران در این باره چه نظری دارند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین به انتقادات سیاستمداران جمهوری‌خواه از دولت بایدن درباره عملکرد این دولت در قبال تظاهرات ضدحکومتی در ایران و چین واکنش نشان داد.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا اخیرا دولت بایدن را به دلیل آنچه واکنش «ضعیف» و «بزدلانه» این دولت به تظاهرات مردم چین و ایران علیه حکومت‌های خود نامیده بود، سرزنش کرد و گفت دولت بایدن باید با جدیت بیشتری از معترضان در این دو کشور حمایت کند.

بلینکن در این باره گفت که دولت بایدن از حق مردم تمام دنیا، شامل چین و ایران، برای «اعتراض مسالمت‌آمیز، اعلام دیدگاه‌های خود، و ابراز سرخوردگی خود» حمایت می‌کند.

به گفته وی: «آنچه در ایران از زمان کشته شدن مهسا امینی مشاهده شده، شجاعت فوق‌العاده مردم ایران، به‌ویژه زنانی است که رهبری این تظاهرات را بر عهده داشته‌اند، و بر دفاع از حق بیان آنچه می‌خواهند و پوشیدن آنچه می‌خواهند پافشاری می‌کنند.»

بلینکن افزود: «دولت آمریکا بسیار تلاش کرده تا تحریم‌هایی علیه کسانی که مسئول سرکوب زنان ایرانی هستند، وضع کند. ما همچنین سعی کرده‌ایم اطمینان حاصل کنیم که ایرانی‌ها به فناوری ارتباطاتی لازم دسترسی دارند تا به آنها اجازه دهد به گفتگو با یکدیگر و ارتباط با دنیای خارج ادامه دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید