دولت عراق از کنترل نقاط مرزى با ایران و ترکیه خبر داد

سخنگوی نیروهای مسلح عراق: بغداد به دنبال تحکیم روابط حسنه خود با همه کشورهای همسایه به گونه‌ای است که ضمن تامین منافع عراق و تمامی کشورهای همسایه، از خاک عراق برای حمله به هیچ کشور همسایه استفاده نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که فرماندهی نیروهای مرزی در اجرای دستورات محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر، اقداماتی را برای کنترل مرزهای ایران و ترکیه آغاز کرده است.

یحیی رسول، یکشنبه 13 آذر در نشستی مطبوعاتی افزود که السودانی دستوری را برای تقویت تسلیحاتی، تجهیزاتی و پرسنلی فرماندهی گارد مرزی به هدف «تضمین حفاظت از مرزها و همچنین پاسگاه‌های مرزی» صادر کرده است.

سخنگوی نیروهای مسلح عراق در خصوص روابط بغداد با همسایگانش گفت: بغداد به دنبال تحکیم روابط حسنه خود با همه کشورهای همسایه به گونه‌ای است که ضمن تامین منافع عراق و تمامی کشورهای همسایه، از خاک عراق برای حمله به هیچ کشور همسایه استفاده نشود.»

هدف حفظ امنیت عراق است

يحيى رسول در گفتگويى تلفنى با «العربیه» با اعلام این که نیروهای عراقی «کنترل خط صفر مرزی با ترکیه و ایران» را آغاز کرده‌اند، بر امتناع کشورش از تبدیل شدن به منشاء تهدید کشورهای همسایه، تاکید ورزید.

رسول همچنین با بیان این که هدف نیروهای عراقی، حفظ امنیت و حاکمیت عراق است، با اشاره به همکاری‌های مثمر ثمر با پیشمرگه‌های کرد، تاکید کرد که نیروهای فدرال بر أساس استانداردهای حرفه‌ای، حفاظت ار مرزها را به عهده خواهند گرفت.

برکناری فرمانده گارد مرزی

عراق سه‌شنبه گذشته از تغییر تعدادی از فرماندهان مناصب ارشد وزارت کشور از جمله فرماندهی گارد مرزی پس از بروز بحران مرزی اخیر ایران و عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری عراق(واع)، عبدالامیر الشمری، وزیر کشور، سرلشکر محمد سکر را به جای سپهبد حمید الحسینی به سمت فرماندهی گارد مرزی منصوب کرد.

این عزل و نصب‌ها پس از تنش‌ها در مرزهای عراق و ایران از سمت کردستان و حملات تهران علیه شورشیان کرد در داخل خاک عراق صورت گرفت که بغداد و جامعه جهانی آن را نقض حاکمیت عراق و تهدیدی برای ثبات آن قلمداد کردند.

ایران هفته گذشته، حملاتی را علیه گروه‌های مخالف کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان عراق انجام داد.

این حملات همچنین همزمان با حملات مشابه ترکیه طی دو روز گذشته بود که مواضع کردها را در شمال سوریه و عراق هدف قرار داد.

حملات ایران

حملات ایران به شمال عراق از اواسط سپتامبر گذشته همزمان با تداوم خیزش مردمی ایران در پی مرگ مهسا امینی، زن 22 ساله کرد، تکرار شده است.

حمله موشکی و پهپادی ایران در 14 نوامبر علیه گروه‌های مخالف کرد ایرانی یک کشته و هشت زخمی در اقلیم کردستان عراق برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید