امانوئل مکرون: جمهوری اسلامی دروغ‌های بسیاری گفته است

رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به اتهام جاسوسی برای هفت شهروند فرانسوی در ایران گفت که کشورش، اتباع خود را که در ایران زندانی هستند، تنها نمی‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، بار دیگر با محکوم‌کردن بازداشت شماری از شهروندان فرانسوی در ایران، گفت که جمهوری اسلامی «دروغ‌های بسیاری» در این زمینه گفته است.

مکرون، یک‌شنبه 13 آذر، در گفت‌وگو با نشریه «لو پاریزین» در رابطه با هفت تبعه فرانسوی بازداشت‌شده در ایران گفت: «این‌ها هموطنانی هستند که گاهی به دلایل آکادمیک به ایران سفر می‌کنند. هیچ چیزی بازداشت آن‌ها را توجیه نمی‌کند و از نگاه ما این [بازداشت‌ها] پذیرفتنی نیست.»

Advertisement

رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به اتهام جاسوسی برای این افراد گفت که کشورش، اتباع خود را که در ایران زندانی هستند، تنها نمی‌گذارد.

او در ادامه افزود: «ما تنها کشوری نیستیم که از این مشکل رنج می‌بریم، اما به مبارزه برای آزادی این افراد ادامه خواهیم داد.»

پیشتر مسعود ستایشی، سخنگوی قوه‌ قضاییه جمهوری اسلامی، از بازداشت 40 شهروند خارجی در جریان اعتراضات جاری در ایران خبر داده بود که به گفته او، «مطابق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران محاکمه خواهند شد.»

خبرگزاری دولتی «ایرنا»، پنج‌شنبه 14 مهر، تصاویری از اعترافات اجباری سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاری منتشر کرد و مدعی شد که این دو شهروند فرانسوی، «مامور اطلاعات و‌ امنیت» سرویس امنیت خارجی فرانسه و «جاسوس» این کشور بوده و با هدف کمک به برگزاری تظاهرات و اعتصابات وارد ایران شده بودند.

وزارت خارجه فرانسه در آن زمان در بیانیه‌ شدیداللحنی پخش اعترافات اجباری این دو شهروند خود را «صحنه‌سازی وقیحانه» خواند که «بدترین رژیم‌های دیکتاتوری» انجام می‌دهند.

در هفته‌های گذشته، کانادا، آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا از شهروندان خود خواسته‌‌اند تا سریعا خاک ایران را ترک کنند.

گفته می‌شود که بیشترین تعداد افراد با تابعیت کشورهای دیگر که در خاک ایران بازداشت شده‌اند، از افغانستان، فرانسه، آلمان و آمریکا هستند.

مقامات غربی و نهادهای حقوق بشری همواره ایران را به بازداشت خودسرانه شهروندان کشورهای خارجی و دوتابعیتی برای باج‌گیری، گرفتن امتیاز و فشار بر غرب متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید