سوئد یک عضو حزب «پ ک ک» را به ترکیه تحویل داد

ترکیه در ازای پذیرش عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، خواهان تحویل کسانی است که از دید آنکارا در فهرست افراد و سازمان‌های «تروریستی»، قرار داده شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «آناتولی» گزارش داد که سوئد یکی از اعضای محکوم حزب غیرقانونی کارگران کُردستان (پ ک ک) را به ترکیه تحویل داده است.

این اقدام همزمان با اعمال فشار آنکارا بر استکهلم صورت می‌گیرد زیرا ترکیه در ازای پذیرش عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، خواهان تحویل کسانی است که از دید آنکارا به عنوان «عوامل تروریستی»، طبقه‌بندی شده‌اند.

خبرگزاری «آناتولی» شنبه 12 آذر گزارش داد محمود تات، که در ترکیه به دلیل عضویت در حزب ممنوعه «پ ک ک» به شش سال و ده ماه زندان محکوم شده بود، در سال 2015 به سوئد گریخته اما درخواست پناهندگی او رد شده است.

به گزارش این خبرگزاری، تات شامگاه جمعه، پس از دستگیری توسط پلیس سوئد، به استانبول استرداد شد و بلافاصله از سوی پلیس ترکیه در فرودگاه استانبول دستگیر و تحویل مقامات قضایی داده شد.

محمود تات
محمود تات

آنکارا به‌طور ویژه، فنلاند و سوئد را به تامین پناهگاه امن برای گروه‌های کُرد ممنوعه که از سوی ترکیه «تروریست» خوانده شده و تحت پیگرد هستند، متهم می‌کند.

ترکیه در مخالفت با تفاهم‌نامه‌ امضا شده در ژوئن گذشته در مادرید در خصوص درخواست پیوستن این دو کشور به «ناتو»، مانع از اجرایی شدن این درخواست عضویت شده است.

فنلاند و سوئد با کنار گذاشتن چندین دهه رویکرد «بی‌طرفی نظامی»، سرانجام در مه گذشته در پی تهاجم روسیه به اوکراین، تلاش‌های خود برای پیوستن به «ناتو» را آغاز کردند.

پیوستن به «ناتو»، مستلزم توافق‌نظر جمعی کشورهای عضو به رهبری ایالات متحده است، اما تنها ترکیه و مجارستان هنوز با این عضویت موافقت نکرده‌اند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه نشست این هفته «ناتو» در بخارست، با همتایان سوئدی و فنلاندی خود گفت‌وگوهای سه‌جانبه‌ای داشت.

چاووش اوغلو اعلام کرد: «گفته‌ها و برنامه‌ریزی‌ها (از جانب سوئد)، رضایت‌بخش است اما ما باید شاهد اقداماتی ملموس باشیم».

آنکارا اعلام کرد که انتظار دارد استکهلم در مورد یک رشته تدابیر، از جمله استرداد مجرمان و مسدود کردن دارایی‌های «تروریست‌ها» اقدام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید