سفیر اوکراین در سعودی: ایران با ارسال پهپاد به روسیه ایفاگر نقشی«شرورانه» است

آناتولی از نقش سعودی در کمک به پیشبرد تلاش‌ها برای پایان‌ دادن به جنگ و حل و فصل مسالمت آمیز بحران در راستای برقراری صلح، امنیت و ثبات و همچنین نقش اساسی ریاض در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین تقدیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

پترنکو آناتولی، سفیر اوکراین در سعودی با «شرورانه» توصیف کردن نقش ایران در جنگ روسیه علیه کشورش خاطرنشان کرد: «از همان نخست به تهران تاکید کردیم که دخالت آنها در جنگ علیه اوکراین از طریق تحویل پهپادهای با قابلیت حمل تسلیحات شیمیایی را محکوم می‌کنیم ولی متاسفانه آنها بی‌اعتنایی کردند که رویکرد ما را به اخراج سفیر ایران از کیف وادار کرد.»

آناتولی، جمعه 11 آذر در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» در ادامه از جامعه جهانی خواست برای متوقف ساختن ارسال محموله‌های تسلیحات مرگبار ایرانی به روسیه اقدامات قاطعی اتخاذ کند، زیرا مردم اوکراین به دلیل رفتار غیر‌مسئولانه ایران و اقدام آن به‌ تحویل این‌گونه سلاح‌ها به روسیه، همچنان گرفتار رنج و مشقت هستند.

آناتولی افزود: «در حال کار بر روی این موضوع هستیم و در این‌باره به سازمان ملل شکایت خواهیم برد تا جوانب موضوع روشن شده و توجه جامعه بین‌المللی به این موضوع جلب شود و ایران را به دلیل تحویل چنین تسلیحاتی به روسیه برای کاربرد علیه اوکراین، هدف تحریم‌ها قرار داده و پاسخگو خواهیم کرد.»

غرب سازنده قطعات پهپادهای ایرانی

سفیر اوکراین در سعودی با اشاره به داده‌های اطلاعاتی کییف مبنی بر این که بیشتر اجزای پهپادهای ایرانی توسط شرکت‌های آمریکایی و اروپایی و دیگر کشورهای هم‌پیمان تولید می‌شود، افزود: «تاکنون حدود 400 پهپاد شیمیایی ساخت ایران را رهگیری کرده‌ و اطلاعات جامعی در مورد نقش ایران در جنگ با اوکراین را در دست داریم و می‌دانیم چگونه از آنها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌ها استفاده می‌شود. همچنین از مشخصات شیمیایی و فنی این پهپادها مطلع هستیم.»

به گفته سفیر اوکراین در ریاض، دولت اوکراین همچنان این موضوع را دنبال کرده و مقامات ایرانی باید از ارائه سامانه‌های تسلیحاتی به روسیه و دخالت در جنگ علیه اوکراین دست بردارند و با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، مفاد قوانین بین‌المللی را رعایت کنند.

تداوم گفت‌وگوهای اوکراین و سعودی

سفیر اوکراین در ریاض، در بخش دیگری از این مصاحبه اعلام کرد که گفت‌وگوهای سیاسی میان رهبری اوکراین و سعودی به شکل پیوسته، تداوم دارد و ارتباط دائمی میان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری و محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی برقرار است.

او تاکید کرد که سه موضوع شامل «تلاش مشترک در راستای برقراری صلح، امنیت و ثبات، بررسی فرصت‌های بیشتر برای همکاری‌های اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه و همچنین فرصت‌های بالقوه آتی پس از خروج اوکراین از بحران جنگ جاری»همواره در دستور کار کشورش قرار دارند.

سفیر اوکراین در ادامه گفت:«احیای اقتصادی پس از جنگ با روسیه تحقق خواهد یافت و ما شرکای خود در سعودی را به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنیم زیرا به باور ما، فرصت‌های مثبت عمده‌ای در روابط دوجانبه وجود دارد. من ضمن ستایش از رهبری رئیس جمهوری اوکراین و ولی‌عهد سعودی، بر این باورم که آینده‌ای بهتر را در پیش داریم.»

تقدیر از نقش ریاض در کمک‌های بشردوستانه

سفیر اوکراین از نقش سعودی در کمک به پایان‌دادن به جنگ و حل و فصل مسالمت آمیز بحران در راستای برقراری صلح، امنیت و ثبات و همچنین نقش اساسی ریاض در ارائه کمک‌های بشردوستانه به ارزش 10 میلیون دلار برای پناهجویان اوکراینی، قدردانی کرد که اخیرا مقرر گردید 400 میلیون دلار به این مبلغ اضافه شود.

آناتولی تاکید کرد: «دولت اوکراین از این حمایت‌ها در تامین هزینه کالاها و داروها و دستیابی به نفت و گاز مورد نیاز مردم در شرایط سخت زمستان و بازسازی زیرساخت‌های ویران‌شده در پی حملات شدید موشکی روسیه، بهره‌مند شد».

سفیر اوکراین در ادامه مصاحبه با « العربیه» با اشاره به نتایج ملموس شراکت ریاض و کییف و استفاده از نقش سعودی به عنوان یکی از اعضای برجسته «گروه 20» در این دوران سخت جاری در اوکراین، تاکید کرد که کییف همانند گذشته، ایفاگر نقشی حیاتی در شرایط کنونی برای صادرات 11 میلیون تن غلات و رساندن آن به مناطق دارای نیازهای زیاد مانند شمال آفریقا، خاورمیانه و جنوب سودان است.

او با قدردانی از جامعه جهانی و پادشاهی عربی سعودی به دلیل ایفای نقش مثبت در اجرای ابتکار عمل صادرات غلات افزود:«بسیاری از کشورهای عربی و به‌ویژه سعودی، پروژه‌های مهم کشاورزی در اوکراین دارند که برای ما فوق العاده ارزشمند است و یکی از دستاوردهای شراکت اقتصادی میان دو کشور به شمار می‌آید.»

یادبود قربانیان قحطی «هولودومور»

آناتولی در ادامه با اشاره به ابتکارعمل جهانی برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در یادبود قربانیان قحطی بزرگ «هولودومور» در 90 سال پیش در اوکراین، افزود: «اوکراین قبلا بیش از 70 میلیون تن مصرف غلات جهان را تامین می‌کرد. اکنون ما 11 میلیون تن را تامین می‌کنیم و توان افزایش را هم داریم».

سفیر اوکراین در ریاض خاطرنشان کرد که «رئیس جمهوری روسیه نباید فرد تصمیم‌گیرنده در مورد سرنوشت میلیون‌ها انسان و نیاز غذایی آنها باشد. ما این غلات را برای خدمت بشردوستانه با توجه به دشواری‌های اوضاع کنونی تقدیم می‌کنیم.»

مذاکرات با روسیه

سفیر اوکراین در ریاض در بخش دیگری از مصاحبه خود در رابطه با حل منازعه با روسیه، موافقت با 5 شرط مطرح شده از سوی زلنسکی را ضروری دانست که اولین آنها، عقب‌نشینی روسیه از اراضی اوکراین و احترام به تمامیت ارضی این کشور است.

به گفته او این شروط با هیچ‌گونه ابراز ملاحظه بین‌المللی برای کاهش آنها مواجه نیست و هیچ‌طرفی به نیابت از رهبری اوکراین و دولت آن تصمیم‌گیری نمی‌کند.

حمایت نظامی غرب از اوکراین

آناتولی، روسیه را دشمن نظامی اوکراین توصیف کرد که به رغم برتری ساز‌و‌برگ نظامی خود نسبت به ارتش اوکراین، مقهور اراده ملی مردم اوکراین شده که از حمایت بین‌المللی برخوردار بوده و در حال دریافت کمک‌های بی‌سابقه نظامی بین‌المللی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size