تعیین سقف 60 دلار برای نفت روسیه توسط گروه هفت و استرالیا

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه با هدف ایجاد کنترل بر منابع مالی پوتین انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کشورهای عضو گروه هفت به همراه استرالیا جمعه 11 آذر در اطلاعیه‌ای با تعیین قیمت 60 دلاری برای هر بشکه نفت روسیه موافقت کردند.

پیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز با تعیین مبلغ مذکور برای نفت روسیه به توافق رسیده بودند.

در همین رابطه، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه با هدف ایجاد کنترل بر منابع مالی پوتین انجام می‌شود.

اتحادیه اروپا روز جمعه با موضوع تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه موافقت کرد اما لهستان خواستار قیمت پایین‌تری شده بود که در نهایت با پیشنهاد 60 دلار در هر بشکه موافقت کرد و این تصمیم به تایید اتحادیه اروپا رسید.

در اطلاعیه مشترک گروه هفت و استرالیا تاکید شده که اجرای تصمیم تعیین سقف برای قیمت نفت روسیه از روز دوشنبه آینده عملی خواهد شد.

یک مقام بلندپایه در وزارت خزانه‌داری آمریکا هم جمعه تاکید کرد که اقدام اتحادیه اروپا در تعیین سقف 60 دلاری برای نفت روسیه کمک شایانی به ثبات بازار جهانی انرژی خواهد کرد.

این مقام افزود که چنین اقدامی مسکو را از منابع مالی مورد نیاز برای ادامه جنگ در اوکراین محروم می‌کند.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه منابع مالی مورد نیاز ولادیمیر پوتین را بشدت کاهش خواهد داد.

او تاکید کرد که «با کوچک‌شدن اقتصاد روسیه و کسری بودجه فزاینده این کشور، اقدام تعیین سقف برای قیمت نفت باعث کاهش فوری مهمترین منبع مالی پوتین می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید