آمریکا کشورهای ایران، چین و روسیه را در فهرست «ناقضان آزادی‌ مذهبی» قرار داد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در آخرین گزارش خود اعلام کرد در شش ماه اول سال جاری میلادی دستکم 251 نفر از جمله 6 زن اعدام شده که از این تعداد تنها در ماه مه امسال 55 نفر به دار آویخته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با استناد به قانون آزادی مذهبی اعلام کرد، واشینگتن کشورهای ایران، چین و روسیه را در فهرست ناقضان آزادی مذهبی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بلینکن، جمعه 2 دسامبر به‌وقت محلی در بیانیه‌ای گفت، این سه کشور به فهرستی که کره شمالی و میانمار نیز در آن قرار دارند، افزوده شده‌اند. به گفته او، این کشورها آزادی‌های مذهبی را شدیداً نقض کرده‌اند.

الجزائر، جمهوری آفریقای مرکزی، مجمع‌الجزایر قمر و ویتنام نیز در فهرست کشورهای تحت‌نظر قرار گرفتند.

چندین گروه از جمله «واگنر» که روابط نزدیکی با کرملین دارد نیز در این فهرست قرار گرفتند. این سازمان شبه‌نظامی خصوصی در سوریه، آفریقا و اوکراین مشغول فعالیت است.

وزیر خارجه آمریکا در این زمینه اعلام کرد: «دولت‌ها و عوامل غیردولتی در سراسر جهان، افراد را به‌دلیل عقایدشان، مورد آزاد، تهدید، حبس قرار داده و حتی آن‌ها را می‌کشند.»

بلینکن افزود، ایالت متحده برابر چنین آزارهایی ساکت نخواهند شد.

او خاطرنشان کرد، واشینگتن از هرگونه فرصت برای دیدار با تمام این کشورها و مهیا کردن شرایط برای خروج آنها از این فهرست استقبال خواهد کرد.

در همین رابطه، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، یکم شهریور گذشته در آخرین گزارش خود درباره نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی اعلام کرد در شش ماه اول سال جاری میلادی دستکم 251 نفر از جمله 6 زن اعدام شده که از این تعداد تنها در ماه مه امسال 55 نفر به دار آویخته شدند.

گزارش جدید رحمان که بر اساس قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده است، حاوی اطلاعاتی در خصوص جزئیات نقض حقوق بشر در ایران و توصیه‌هایی برای بهبود آن بوده که طبق آن رقم اعدام‌ها در این کشور طی شش ماه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 برابر شده است.

از سویی دیگر، رحمان سه‌شنبه گذشته با اشاره به «کارزار» جدید صدور حکم اعدام برای معترضان در ایران، از افزایش سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد.

رحمان به خبرگزاری «رویترز» گفت، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل ممکن است جمهوری اسلامی را برای اعمال سرکوب و خشونت بیشتر نسبت به معترضان تحریک کند.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، پنج‌شنبه 3 آذر، نشست ویژه‌ای درباره سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران برگزار کرد. در این نشست، 25 کشور عضو شورا همصدا با هم علیه سیاست سرکوب و کشتار معترضان در ایران اقدام کرده و در قطعنامه‌ای خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شدند تا موارد نقض حقوق بشر معترضان و زنان و دختران ایرانی را ثبت و گزارش کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید