زیر ذره‌بین رفتن شرکت چینی که به ایران فناوری نظارتی می‌فروشد

تیاندی به صراحت اعلام کرده که تجهیزات نظارتی خود را به سپاه پاسداران ایران و سایر سازمان‌های امنیتی فروخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدافعان حقوق بشر و قانونگذاران آمریکایی از همکاری یک کمپانی چینی که با استفاده از تراشه‌های ساخت آمریکا، فناوری پیشرفته تشخیص چهره به جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران ارسال می‌کند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ان‌بی‌سی»، کمپانی چینی «فناوری‌های تیاندی» (Tiandy Technologies) در وب‌سایت و پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود به صراحت اعلام کرده که تجهیزات نظارتی خود را به سپاه پاسداران ایران و سایر سازمان‌های امنیتی فروخته است.

«اینتل» که یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده نیمه‌رسانا در آمریکاست، این شرکت چینی را در فهرست شرکای خود دارد، و پردازنده‌های ساخت خود را برای استفاده در برخی تجهیزات ضبط ویدیویی در اختیار تیاندی می‌گذارد.

کارشناسان و حامیان حقوق بشر می‌گویند که تیاندی یکی از چندین شرکت چینی است که در «مرکز شبکه گسترده نظارت داخلی چین» قرار دارد. تیاندی خود اظهار کرده که «میزهای بازجویی هوشمند» و نرم‌افزار تشخیص چهره برای شناسایی اویغورها و سایر اقلیت‌های قومی برای مقامات چینی تامین می‌کند.

به گفته «ان‌بی‌سی»، با نظر به این مسائل، اکنون عملیات تیاندی هم در داخل چین و هم در ایران و هم آمریکا تحت نظارت است. مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، در نامه‌ای که اخیرا خطاب به دولت بایدن نوشت، گفت که توافق تجاری این شرکت با ایران «سوالات جدی درباره استفاده از محصولات تیاندی علیه معترضان مسالت‌آمیز ایرانی ایجاد می‌کند».

روبیو در نامه خود که به وزارتخانه‌های خارجه، خزانه‌داری و بازرگانی فرستاده شد، از دولت بایدن خواست تا بررسی کند که آیا این شرکت چینی در معامله با رژیم ایران قوانین ایالات متحده در باب تحریم شرکت‌هایی که مسئول نقض حقوق بشر هستند یا در آن شریک هستند را نقض کرده است یا خیر.

سناتور فلوریدا خطاب به دولت بایدن نوشت: «از شما درخواست می‌کنم بررسی کنید و به کنگره گزارش دهید که آیا تیاندی رفتاری انجام داده است که ممکن است معیارهای تحریم را مطابق با اختیارات ارائه‌شده توسط کنگره نقض کرده باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید