درباره «انقلاب کاغذ سفید» چین چه می‌دانیم؟

در این یک تکه کاغذ سفید شما می‌توانید انواع و اقسام پیام‌های اعتراضی همچون خشم، نارضایتی، و میل به آزادی و دموکراسی را ببینید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمانی که اعتراضات مردم چین در هفته گذشته آغاز شد، بسیاری از معترضان حین تظاهرات در پکن و شانگهای و جاهای دیگر، به عنوان نماد سرپیچی از دولت و استعاره‌ای از سانسور دولتی، کاغذ سفید در دست می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌بی‌سی»، برخی از ناظران این اعتراضات را «انقلاب کاغذ سفید» نامگذاری کرده‌اند، و برخی دیگر با توجه به اندازه برگه کاغذهایی که معترضان در دست می‌گیرند، آن را «انقلاب A4» نام نهاده‌اند. به گفته آنها، در این یک تکه کاغذ سفید شما می‌توانید انواع و اقسام پیام‌های اعتراضی همچون خشم، نارضایتی، و میل به آزادی و دموکراسی را ببینید.

تظاهرات اخیر از روز جمعه گذشته در واکنش به مقررات سفت و سخت کرونا آغاز شده است. با گذشت نزدیک به سه سال از آغاز همه‌گیری، چین همچنان به سیاست سختگیرانه خود برای جلوگیری از ابتلای شهروندان پایبند است، و در صورت شناسایی حتی یک مورد ابتلا، کل ساختمان‌ یا محله‌ زیر قرنطینه می‌رود و روزانه میلیون‌ها نفر آزمایش کرونا می‌دهند.

معترضان این محدودیت‌های سختگیرانه را دلیل ناتوانی آتش‌نشانان از نجات ده نفر در جریان آتش‌سوزی مرگبار اخیر در شهر اورومچی استان سین‌کیانگ در شمال غربی چین می‌دانند و می‌گویند برخی از درها و خروجی‌های ساختمان تحت قرنطینه قفل شده بود، که باعث سوختن و خاکستر شدن ساکنان ساختمان شد.

به گفته «سی‌بی‌سی»، اعتراض خودجوش مردمی به موضوع قرنطینه بلافاصله به یک جنبش عمومی برای دستیابی به حقوق سیاسی بیشتر تبدیل شد که آزادی بیان، اصلاحات دموکراتیک، و حتی برکناری شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین را در چالشی بی‌سابقه برای رهبری وی به دنبال داشته است.

استفاده از کاغذ سفید به نشانه اعتراض در جاهای دیگر هم سابقه دارد. پس از آنکه دولت محلی هنگ‌کنگ در سال 2020 از قانون امنیت ملی پرده برداشت که بر اساس آن سر دادن شعارهای اعتراضی ممنوع شد، تظاهرکنندگان دموکراسی‌خواه از کاغذ سفید برای نشان دادن مقاومت در برابر پکن استفاده کردند.

تظاهرکنندگان روس مخالف جنگ کشورشان با اوکراین نیز در اوایل سال جاری پوسترهای و پلاکاردهای کاملا سفید در دست گرفتند، و با این حال پلیس تمام افرادی که این پوسترها و پلاکاردها را در دست گرفته بودند را بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید