انتقاد زلنسکی از مالک توییتر درباره پیشنهاد «مصالحه» با روسیه

زلنسکی در یک نظرسنجی توییتری از مردم پرسید آیا ایلان ماسکی را ترجیح می‌دهند که از اوکراین حمایت می‌کند یا کسی که از روسیه حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بابت پیشنهاد «مصالحه» کشورش با روسیه «تحت شرایط موجود» که ایلان ماسک، مدیرعامل توییتر مطرح کرده بود، به شدت از وی انتقاد کرد.

این میلیاردر آمریکایی پیشنهاد کرده بود که شبه‌جزیره کریمه بخشی از روسیه بماند، و در چهار منطقه جنوب اوکراین که روسیه آنها را اشغال کرده است، همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود.

ماسک همچنین گفته بود اوکراین باید بین شرق و غرب «بی‌طرف» بماند، و افزوده بود «پیروزی اوکراین بعید است». او در ماه اکتبر پس از به اشتراک گذاشتن پیشنهادات خود برای مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه، یک نظرسنجی توییتری جنجالی برگزار کرد.

کی‌یف و متحدان غربی آن همه‌پرسی الحاق دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپوریژیا که روسیه برگزار کرده بود را «غیرقانونی» خوانده و آن را قویا محکوم کردند. روسیه شبه‌جزیره کریمه را پیشتر در سال 2014 به خاک خود منضم کرده بود.

زلنسکی که از طریق تماس ویدئویی با «نیویورک تایمز» صحبت می‌کرد، به شدت از ماسک انتقاد کرد، و انتقادات قبلی خود از وی را نیز تکرار کرد، و بنیانگذار شرکت‌های «تسلا» و «اسپیس‌اکس» را دعوت کرد به کشور جنگ‌زده وی سری بزند تا در آنجا بتوانند درباره پیشنهاد صلح ماسک گفت‌وگو کنند.

به گفته زلنسکی: «گمانم کسی رویش نفوذ دارد، یا این حرف‌ها را از خودش درمی‌آورد. اگر می‌خواهد بداند روسیه اینجا چه کرده است، به اوکراین بیاید و خودش همه چیز را ببیند. بعد می‌تواند به من بگوید که چطور می‌شود این جنگ را به آخر رساند، چه کسی آن را آغاز کرد و چه زمان می‌توان آن را پایان داد.»

در واکنش به نظرسنجی توییتری ماسک درباره موضوع صلح روسیه و اوکراین، زلنسکی در ماه اکتبر نظرسنجی توییتری خود را گذاشت و از مردم پرسید که آیا ایلان ماسکی را ترجیح می‌دهند که از اوکراین حمایت می‌کند یا کسی که از روسیه حمایت می‌کند. زلنسکی تاکید کرد تا وقتی که پوتین در قدرت است، هرگز با روسیه مذاکره نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید