افزايش اقدامات تروريستى جمهوری اسلامی برای آدم‌ربایی و ترور مخالفان در خارج

یک فعال عرب ایرانی نیز که بر اثر شلیک گلوله در مقابل خانه‌اش در لاهه کشته شد نیز در بین این سه نفر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 15 مقام غربی و منطقه‌ای در مصاحبه با روزنامه «واشینگتن‌پست» از افزایش تلاش مقامات تهران برای آدم‌ربایی و ترور مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از خاک ایران خبر داده‌ و ابراز نگرانی کرده‌اند.

واشینگتن‌پست که در این زمینه به اسناد حکومتی نیز دست یافته است، تأکید کرده که اهداف تهران در این «طرح‌های ترور»، مقامات ارشد پیشین دولت آمریکا، مخالفان جمهوری اسلامی مقیم در آمریکا، بریتانیا، ترکیه، اروپا، همچنین سازمان‌های رسانه‌ای منتقد رژیم، افرادی که با اسرائیل در ارتباط هستند و شهروندان غیرنظامی یهودی است.

این گزارش به ترور دست‌کم 3 مخالف جمهوری اسلامی در بین سال‌های 2015 تا 2017 در اروپای غربی اشاره کرده است. یک فعال عرب ایرانی نیز که بر اثر شلیک گلوله در مقابل خانه‌اش در لاهه کشته شد نیز در بین این سه نفر است.

بر اساس این گزارش، سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای انجام چنین طرح‌هایی به افراد و گروه‌های نیابتی وابسته هستند. تهران برای اجرای طرح‌های ترور و آدم‌ربایی خود صدها هزار دلار به سارقان جواهرات، قاچاقچیان مواد مخدر و دیگر مجرمان پیشنهاد می‌کند.

واشینگتن پست خاطرنشان کرده است، وابستگی ایران به گروه‌ها و افراد نیابتی عاملی برای شکست برخی از عملیات‌ها بوده است. در برخی از موارد قاتلان اجاره‌ای در انجام این عملیات‌ها ابراز تردید کرده‌ و منصرف شده‌اند.

متیو لویت، مقام پیشین ضدتروریسم ایالات متحده که در حال حاضر پژوهشگر موسسه خاورنزدیک واشینگتن است به واشینگتن پست گفته است: «از 124 نقشه ترور و آدم‌ربایی که جمهوری اسلامی از سال 1979 در خارج از کشور به دنبال اجرای آنها بوده، 36 نقشه عملیاتی مربوط به همین اواخر و پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی بوده است».

طرح ترور مخالفان جمهوری اسلامی در دو سال گذشته به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است و به گفته این مقامات، پافشاری ایران برای انجام چنین طرح‌هایی در نهایت می‌تواند «جرقه درگیری مستقیم با تهران باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید