«رویترز»: ایران به ونزوئلا برای دور زدن تحریم‌ها آموزش می‌دهد

ایران در همکاری با برخی کشورها نظیر چین و ونزوئلا تلاش می‌کند با به‌کارگیری تاسیسات پالایشگاهی در خارج از مرزهای خود، روند دور زدن تحریم‌های نفتی را تسهیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی از فعالیت یک شبکه گسترده همکاری بین ایران، چین و ونزوئلا برای قاچاق نفت تحریم شده ایران خبر داده است.

در این گزارش که روز چهارشنبه 9 آذر منتشر شده، رویترز نوشته است که اسنادی را بررسی کرده که نشان می‌دهد، یک ابر‌نفتکش چینی، به نام «یانگ یونگ» با گواهینامه حمل نفت خام از مالزی به بند چینگ دائو» وارد شده، در حالی‌که شواهد نشان می‌دهد که نفت خود را چهار ماه قبل از ونزوئلا بارگیری کرده بود.

رویترز که برای این گزارش علاوه بر اسناد حمل و نقل، با 11 منبع آگاه نیز گفت‌وگو کرده، نوشته است که این ابرنفتکش، فقط یکی از سه کشتی است که چین اجاره کرده بود تا با آن از ونزوئلا نفت وارد کند و با اسناد جعلی، سعی داشته منشا این نفت را پنهان کند.

رویترز نوشته است که از این تعداد، دو نفتکش، از جمله یانگ یونگ، تحت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران که از نزدیک‌ترین متحدان ونزوئلا است، تحریم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، چند و چون روش جعل اسناد برای دور زدن تحریم‌ها که تا پیش از این بیشتر توسط ایران انجام می‌شده، احتمالا از طریق منابع ایرانی به مقامات ونزوئلایی منتقل شده است.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از همکاری‌های بین ایران و ونزوئلا درباره پالایش نفت خام در پالایشگاه‌های فراسرزمینی منتشر شده بود.

در مهرماه سال جاری، وزیر نفت جمهوری اسلامی از راه‌انذازی نخستین پالایشگاه نفت فراسرزمینی ایران در خاک ونزوئلا خبر داده و گفته بود: «این آرزوی دیرینه و 43 ساله‌ای بود که به همت همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در بخش فراسرزمینی تحقق یافت، نقطه آغاز این اقدام در ونزوئلا بود و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در دیگر نقاط نیز ادامه خواهد یافت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید