دبیرکل ناتو: ایران نباید به روسیه تسلیحات بفرستد

ایران نباید موشک، پهپاد یا هر چیز دیگری که روس‌ها را برای ادامه جنگ تجاوزکارانه و وحشیانه علیه اوکراین توانا کند، در اختیار روسیه قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی «ناتو» در اظهاراتی ایران و دیگر کشورها را از فرستادن تسلیحات به روسیه که متعاقبا علیه اوکراین استفاده می‌شود بر حذر داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناتو، استولتنبرگ که روز سه‌شنبه در نشست وزرای خارجه اعضای ناتو در بخارست پایتخت رومانی صحبت می‌کرد، گفت: «ما به صراحت اعلام می‌کنیم هیچ کشوری نباید از جنگ غیرقانونی روسیه حمایت کند.»

دبیرکل ناتو افزود: «بنابراین، ایران و هیچ کشور دیگری نباید موشک، پهپاد یا هر چیز دیگری که بتواند روس‌ها را برای ادامه این جنگ تجاوزکارانه و وحشیانه علیه اوکراین توانا کند، در اختیار روسیه قرار دهد.»

استولتنبرگ سپس به تشریح وضعیت کلی جنگ اوکراین پرداخت. به گفته وی، آنچه از زمان «تهاجم وحشیانه» روسیه به اوکراین مشاهده شده این است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جبهه اوکراین مدام در حال شکست خوردن است.

به گفته دبیرکل ناتو، به همین دلیل است که پوتین مدام با خشونت بیشتری واکنش نشان می‌دهد، به زیرساخت‌های گازی و خطوط برق اوکراین حمله می‌کند، و تلاش می‌کند شهروندان اوکراینی را از آب، برق، روشنایی و گرمایش محروم کند.

بدین ترتیب، به باور استولتنبرگ، از آنجایی که پوتین تلاش می‌کند از زمستان به عنوان «سلاح جنگی» علیه اوکراین استفاده کند و رنج زیادی بر مردم این کشور تحمیل کند، اعضای ناتو باید از اوکراین حمایت کنند، که شامل ادامه تحویل سیستم‌های پدافند هوایی و کمک به آنها برای بازسازی زیرساخت‌های گازی و نیروگاه‌های خود می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناتو، اعضای این پیمان دفاعی سه‌شنبه شب با دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین دیدار کردند، و قرار است چهارشنبه با وزرای خارجه «شرکای نزدیک» ناتو گرجستان، مولداوی، و بوسنی و هرزگوین دیدار و حمایت خود را از آنها اعلام کنند.

نشست بخارست سپس به موضوع لزوم انعطاف‌پذیری زیرساخت‌های حیاتی خود و چالش‌هایی که چین برای امنیت، ارزش‌ها و اقتصاد غرب ایجاد می‌کند خواهد پرداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید