ترکیه: پیوستن سوئد و فنلاند به «ناتو» در گرو استرداد «عوامل تروریستی» است

وزیر امور خارجه سوئد از دستیابی به پیشرفت ملموسی در راستای توافق با آنکارا در مورد پیوستن هلسینکی و استکهلم به «ناتو» خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بخارست، اعلام کرد که آنکارا از برداشتن «گام‌های سازنده» بیشتر در راستای پیوستن سوئد و فنلاند به « ناتو» حمایت می‌کند.

استرداد «تروریست‌ها»

وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه 9 آذر، با استقبال از پیشرفت به دست‌آمده در خصوص پیوستن این دو کشور به «ناتو»، خاطرنشان کرد آنکارا در عین حال بر اجرای اقدامات ملموس در موضوع استرداد «عوامل تروریستی» به این کشور نیز تاکید دارد.

به گزارش «رویترز»، چاووش اوغلو افزود: «کشورهای عضو، اقداماتی را اجرا کردند ولی ما استرداد مجرمان و مسدود کردن دارایی‌های تروریست‌ها را شاهد نبودیم».

این گفته وزیر خارجه ترکیه در اشاره به گروه‌ها و چهره‌های کُرد مخالف دولت ترکیه و منتسب به حزب کارگران کُردستان «پ ک ک»است که آنکارا آنها را تروریست می‌داند.

از سویی توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، ساعاتی پیش اعلام کرد که کشورش و فنلاند به پیشرفتی ملموس در راستای توافق با آنکارا در مورد پیوستن به «ناتو» دست‌ یافتند.

مقامات این سه کشور در اوت گذشته (2022) اعلام کرده بودند که با ادامه مذاکرات در ماه‌های آینده موافقت کرده‌اند تا نگرانی‌های امنیتی مطرح شده از سوی آنکارا به عنوان پیش‌شرط برای پذیرش سوئد و فنلاند در «ناتو» را بررسی کنند.

پیش‌شرط‌های آنکارا

استکهلم و هلسینکی پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در 24 فوریه گذشته، با اعلام تمایل برای پیوستن به «ناتو»، سیاست سنتی «بی‌طرفی» خود را کنار گذاشته و در ژوئیه گذشته، درخواست رسمی پیوستن به این پیمان دفاعی را ارائه دادند.

با این حال، ترکیه ضمن مخالفت با این درخواست، سوئد و فنلاند را به اعمال ممنوعیت صادرات تسلیحات به ترکیه و حمایت از گروه‌هایی که آنها را تروریستی می‌داند(«پ ک ک» و دیگر مخالفان) متهم کرد و از دو کشور خواست تا مظنونان تحت تعقیب در پرونده‌های مرتبط با تروریسم را تحویل دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید