یونان تهدیدهای ترکیه در آب‌های دریای اژه را غیرقابل پذیرش دانست

نخست‌وزیر یونان: نقض حاکمیت ملی و حقوق حاکمیتی خود را نخواهیم پذیرفت و زیر بار سیاست «قرار گرفتن در برابر کار انجام‌شده» نخواهیم رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، تهدیدهای ترکیه و «تردیدافکنی» در حاکمیت کشورش بر جزایر دریای اژه را «غیرقابل پذیرش» دانست.

نخست‌وزیر یونان، سه‌شنبه 8 آذر ضمن تاکید بر آمادگی آتن برای گفت‌وگو به هدف حل بحران با آنکارا، افزود: «نقض حاکمیت ملی و حقوق حاکمیتی خود را نخواهیم پذیرفت و زیربار سیاست «قرار گرفتن در برابر کار انجام‌شده» نخواهیم رفت.

میتسوتاکیس با این توضیح که «یگانه» اختلاف با ترکیه، بر سر ترسیم مرزهای دریایی است، بر امکان حل این مناقشه بر اساس قوانین بین‌المللی در صورت حسن نیت آنکارا، تاکید ورزید.

نخست‌وزیر یونان با تکرار اتهامات آتن علیه ترکیه مبنی بر «سوءاستفاده» از موضوع مهاجرت غیرقانونی از طریق «راندن» مهاجران به سمت مرز یونان و ترکیه، افزود:«متاسفانه این مشکل تا به امروز نیز ادامه دارد.»

ترکیه هفته گذشته، تمایل خود را برای گفت‌وگو با یونان در مورد اختلافات در دریای اژه و شرق مدیترانه ابراز کرد.

در این رابطه، خلوصی اکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که کشورش ضمن احترام به حقوق کشورهای همسایه، به برقراری صلح از طریق گفت‌وگو تمایل دارد.

وزیر دفاع ترکیه، سه‌شنبه گذشته در نشست پارلمان این کشور با متهم کردن یونان به تداوم اقدامات و مواضع تحریک‌آمیز خود، آمادگی دائمی آنکارا برای حل و فصل اختلافات با آتن از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی را مورد تاکید قرار داد.

او از یونان خواست تا همین رویه و رویکرد را در پیش بگیرد تا بتوان ثبات را در منطقه برقرار کرد.

وزیر دفاع ترکیه در عین حال خاطرنشان کرد که آنکارا هرگز از حقوق خود در آب‌های دریای اژه و مدیترانه چشم‌پوشی نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید