ورود یک کنشگر با نشان «درود بر زنان ایران» به وسط مسابقه جام جهانی

روبن نِوِس، بازیکن تیم ملی پرتغال: ما هم با مردم ایران همدلیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بازی میان پرتغال و اروگوئه که روز دوشنبه در جریان جام جهانی قطر برگزار شد، کنشگری با نشان «درود بر زنان ایران» نقش بسته بر پیراهن خود به منظور حمایت از خیزش انقلابی ضدحکومتی مردم ایران وسط میدان مسابقه پرید.

به گزارش روزنامه «گاردین»، جام جهانی این دوره، تحت‌الشعاع خیزش انقلابی در ایران و واکنش‌های جهانی به آن قرار داشته است، که به اعتراضات متنوع کنشگران انجامیده است.

فردی که وسط میدان مسابقه پریده بود، جلوی پیراهنش نیز عبارت «اوکراین را نجات دهید» نوشته بود، که اشاره به لزوم حمایت بین‌المللی از اوکراین است که در چند ماه گذشته تحت تهاجم همسایه خود روسیه قرار داشته است. نیروهای امنیتی استادیوم بلافاصله این فرد را بازداشت کرده و از میدان خارج کردند.

روبن نِوِس، بازیکن تیم ملی پرتغال در این باره به «گاردین» گفت: «ما آگاهیم از اینکه در حواشی این جام جهانی چه می‌گذرد. طبیعی است که چنین اتفاقی بیفتد، و البته ما نیز با آن همدل هستیم. ما با مردم ایران همدلیم، چنانکه روی پیراهنش بود. امیدوارم حالش خوب باشد. ما پیامش را می‌فهمیم، و مطمئنیم که دنیا هم می‌فهمد.»

«گاردین» پیشتر در مقاله‌ای به بررسی حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر پرداخته و گفته بود در حالی که جمهوری اسلامی معترضان ضدحکومتی را به قتل می‌رساند، چشم بستن «فیفا» بر این امر و محروم نکردن فدراسیون فوتبال ایران از حضور در رقابت‌های بین‌المللی «شرم‌آور» است.

به گفته این روزنامه، این حقیقت حتی بر بازیکنان تیم ملی ایران نیز آشکار شده است که رژیم از آنها و فوتبال برای ارائه دادن یک «چهره‌ عادی» از خود و منحرف کردن توجه اذهان عمومی جهان از بحران داخلی سوءاستفاده می‌کند.

«گاردین» نتیجه گرفته بود که این ایده «نادرست و در عین حال پایدار» که ورزش را می‌توان به ترتیبی از نظم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که آن را به وجود آورده جدا کرد، زیربنای «رویکرد معیوب» فیفا به جام جهانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size