هشدار«ناتو» درباره تداوم حملات روسیه به زیرساخت‌های برق و گاز اوکراین

رئیس سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی: جنگ در اوکراین خطر کاربرد تسلیحات کشتار جمعی و از جمله شیمیایی را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» درباره تداوم حملات روسیه به زیرساخت‌های برق و گاز اوکراین و همچنین تاسیسات اساسی و خدماتی اوکراین هشدار داد.

استولتنبرگ دوشنبه 7 آذر در یک کنفرانس مطبوعاتی در بخارست پیش از نشست دو روزه وزرای خارجه کشورهای عضو «ناتو» گفت: «تداوم حملات روسیه در آستانه فصل سرما نشان می‌دهد که پوتین در حال حاضر در تلاش می‌کند از زمستان به عنوان سلاح جنگی علیه اوکراین استفاده کند».

این اظهارات مقام ارشد ناتو در حالی مطرح می‌شود که ارتش اوکراین اعلام کرده روسیه یک کشتی، حامل موشک‌های «کالیبر» در دریای سیاه مستقر کرده تا شبکه‌های انرژی اوکراین را هدف قرار دهد.

توصیه زلنسکی به نیروهای دفاعی و مردم

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، شامگاه یکشنبه با اشاره به قطعی بودن حملات موشکی جدید روسیه علیه کشورش، به نیروهای دفاعی و شهروندان توصیه کرد که باید برای همکاری با یکدیگر و تحمل دشواری‌ها آماده شوند.

زلنسکی در سخنرانی شبانه ضبط شده خود افزود: «می‌دانیم که روس‌ها در حال برنامه‌ریزی حملات جدید هستند. دقیقاً این را می‌دانیم. متاسفانه تا زمانی که آنها موشک دارند، عقب‌نشینی در کار نیست.»

احیای 80 درصد انرژی مورد نیاز

به گزارش خبرگزاری اوکراین، مسئولان این کشور توانسته‌اند حدود 80 درصد از انرژی لازم برای تامین نیازهای مصرفی را احیا کنند.
در ادامه همین گزارش آمده است که اوکراین در پی حملات روسیه و سپس تلاش‌ها برای احیای زیرساخت‌ها برای تامین انرژی مصرفی مورد نیاز خود در حدود 20 درصد دچار کسری شده است.

تحولات میدانی

این تحولات در حالی است که وزارت دفاع روسیه از سرنگونی 7 پهپاد اوکراینی و انهدام 8 خودروی زرهی در دنیپروپتروفسک خبر داد و خاطرنشان کرد که در پی حملات نیروی هوایی روسیه، 100 سرباز اوکراینی کشته شدند.

از سویی حکومت‌ دست‌نشانده روسیه در منطقه زاپروژیا، گزارش‌های اوکراین درباره از دست دادن کنترل مسکو بر نیروگاه اتمی زاپروژیا را تکذیب کرد و این خبر را بی‌اساس دانست.

این خبر در پی گفته‌های رئیس شرکت انرژی اوکراین منتشر می‌شود که در این خصوص گفته بود علائمی مبنی برای آمادگی روس‌ها برای تخلیه نیروگاه اتمی زاپروژیا مشاهده شده است.

هشدار سازمان منع تسلیحات شیمیایی

از سوی دیگر فرناندو أرياس، رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی دوشنبه اعلام کرد که جنگ در اوکراین، خطر استفاده از تسلیحات کشتار جمعی و از جمله آن شیمیایی را افزایش داده است.

آریاس در نشست سالانه این نهاد نظارتی گفت که سازمان منع تسلیحات شیمیایی، به نظارت دقیق اوضاع در اوکراین ادامه می‌دهد.

آریاس در این نشست که در مقر این سازمان در لاهه برگزار شده گفت وضعیت اوکراین بار دیگر تهدید واقعی ناشی از تسلیحات کشتار جمعی و از جمله شیمیایی را تشدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید