شهروندان معترض در چین خواهان کناره‌گیری شی جین‌پینگ شدند

مردم معترض می‌گویند که دلیل اصلی اینکه ساکنان آپارتمان نتوانستند خود را از آتش نجات دهند این بوده که تحت قرنطینه شدید قرار داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه در جریان یک آتش‌سوزی در استان سین‌کیانگ چین حداقل ده نفر تحت قرنطینه کرونا کشته شدند، تظاهرکنندگان «خشمگین» در سرتاسر چین خواستار پایان مقررات سختگیرانه کرونا و کناره‌گیری شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

به گزارش «نیویورک تایمز»، این حادثه پنج‌شنبه گذشته در آپارتمانی در ارومچی، پایتخت منطقه‌ای استان غربی سین‌کیانگ روی داد، و حداقل 10 کشته و 9 زخمی بر جای گذاشت. مردم «خشمگین» ارومچی روز جمعه آغاز به تظاهرات کردند، و اعتراضات آنها بلافاصله به اقصی‌نقاط چین سرایت کرد.

به گفته «نیویورک تایمز»، اعتراضات شنبه‌شب به شهرها و پردیس‌های دانشگاهی در سراسر چین گسترش یافت و خشم فزاینده عمومی نسبت به مقررات سختگیرانه کرونا را برانگیخت، به‌طوری که برخی از معترضان علنا حزب کمونیست چین را مقصر قلمداد کردند و خواستار برکناری رهبر آن شدند.

طی سه سالی که از آغاز همه‌گیری کرونا در جهان می‌گذرد، دولت چین برای اینکه از مرگ و میری که در کشورهای دیگر در اثر ابتلا به این بیماری اتفاق افتاده جلوگیری کند، مردم چین را تحت کنترل‌های مراقبتی شدید قرار داده است. اینک مردم معترض می‌گویند که دلیل اصلی اینکه ساکنان آپارتمان نتوانستند خود را از آتش نجات دهند این بوده که تحت قرنطینه شدید قرار داشتند.

به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که صبر مردم چین پس از سه سال تحت قرنطینه شدید بودن لبریز شده است، و اینک نارضایتی عمومی خود از دولت را در قالب اعتراض به سیاست کرونایی آن نشان می‌دهند.

به گفته «نیویورک تایمز»، بزرگترین تظاهرات مردمی تابحال در شهر شانگهای برگزار شده است، که در جریان آن صدها نفر، که عموما حدود بیست سال سن داشتند، در تقاطع جاده ارومچی، که به نام پایتخت سین‌کیانگ نامگذاری شده است، گرد هم آمدند و با روشن کردن شمع و در دست گرفتن پلاکاردهایی یاد درگذشتگان را گرامی داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size