بی‌ثباتی بازار سهام آسیا و سقوط ارزش «یوان» در پی ناآرامی‌های چین

سرمایه‌گذاران نگران از فضای نا‌امن بازار پول به سوی خرید دلار به عنوان پناهگاهی امن روی آوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال بروز نا‌آرامی‌های گسترده در چین در اعتراض به سیاست «کووید صفر» در این کشور که باعث افزایش ابهام و ایجاد فضای نا‌امن اقتصادی شده، دوشنبه 7 آذر، ارزش برابری یوان چین با دلار آمریکا به میزان زیادی سقوط کرده و سرمایه‌گذاران نگران را به سوی خرید دلار سوق داد.

در پی بروز آتش‌سوزی در استان سین‌کیانگ چین و کشته شدن دست‌کم ده نفر تحت قرنطینه کرونا، تظاهرکنندگان «خشمگین» در سرتاسر چین، خواستار پایان مقررات سختگیرانه کرونایی و کناره‌گیری شی جین‌پینگ، رئیس‌ جمهوری این کشور شدند و درگیری‌هایی میان معترضان و پلیس رخ داد.

به گفته «نیویورک تایمز»، اعتراضات شنبه‌شب به شهرها و پردیس‌های دانشگاهی در سراسر چین گسترش یافت و خشم فزاینده عمومی نسبت به مقررات سختگیرانه کرونا را برانگیخت، به‌طوری که برخی از معترضان علنا حزب کمونیست چین را مقصر قلمداد کردند و خواستار برکناری رهبر آن شدند.

کاهش ارزش یوان در برابر دلار

به‌دنبال این حوادث، بهای دلار در خرید و فروش خارجی اولیه در آسیا در برابر یوان با افزایشی برابر با 0.76%، به 7.2456 یوان رسید
از سویی دلار استرالیا با 0.61 درصد کاهش به 0.6714 دلار و دلار نیوزیلند با 0.5 درصد کاهش به 0.6216 دلار رسید.

سیاست بانک مرکزی چین

بانک مرکزی چین در تلاش برای حمایت از اقتصاد کُند این کشور که به‌دلیل اعمال محدودیت‌های سختگیرانه کرونایی، آسیب دیده، جمعه اعلام کرد که از پنجم دسامبر جاری، میزان ذخایر الزامی بانک‌ها، 25 واحد کاهش خواهد یافت.

از سویی یورو با 0.25 درصد کاهش به 1.0377 دلار و لیره استرلینگ با 0.24 درصد کاهش به 1.2060 دلار رسید و ین ژاپن نیز با کاهش تقریبی0.1% به 139.27 در برابر یک دلار رسید.

تاثیر اعتراضات چین

ناآرامی‌های چین، کاهش ارزش دلار ظرف چند هفته گذشته را متوقف کرد. این کاهش در این راستا صورت گرفت که فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) به زودی سرعت افزایش نرخ بهره را کند خواهد کرد.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزها با 0.08 درصد کاهش به 106.25 رسید، بدون این که به کف قیمت خود در سه ماه گذشته یعنی 105.30 سقوط کند.

این شاخص درکل، همچنان در مسیر ثبت کاهش ماهانه حدود 5 درصدی قرار دارد که نشان‌دهنده عمده‌ترین کاهش در 12 سال اخیر است و سرمایه‌گذاران همچنان به نشانه‌هایی مبنی بر تغییر سیاست سختگیرانه نقدی «فدرال رزرو»، مقید هستند.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا قرار است در سمینار «مؤسسه بروکینگز» در چهارشنبه آینده در مورد چشم‌انداز اقتصاد و بازار کار ایالات متحده، سخنرانی کند که انتظار می‌رود، شاخص‌های بیشتری از چشم‌انداز سیاست پولی ایالات متحده ارائه دهد.

سقوط بازارهای سهام آسیا

بر اساس گزارش «فایننشال تایمز»، شاخص «هانگ سنگ» هنگ کنگ در معاملات اولیه، 4.2 درصد کاهش یافت، در حالی که شاخص «سی.اس.آی 300» چین، تا 2.5 درصد کاهش یافت.

شاخص «نیکای» ژاپن دوشنبه نیز در پی اعتراضات مردمی چین به مقررات سخت‌گیرانه مقابله با کرونا و بروز نگرانی در میان سرمایه‌گذاران برای دومین جلسه متوالی سقوط کرد و سهام‌های شرکت‌های فناوری همسو با همتایان آن در وال استریت نیز دچار سقوط شدند.

مقررات سختگیرانه « کووید صفر»

طی سه سالی که از آغاز همه‌گیری کرونا در جهان می‌گذرد، دولت چین برای جلوگیری از مرگ و میری که در کشورهای دیگر در اثر ابتلا به این بیماری اتفاق افتاد، مردم چین را تحت کنترل‌های مراقبتی شدید قرار داده است.

«نیویورک تایمز»، در خصوص تظاهرات سراسری چین نوشت که بزرگترین تظاهرات مردمی در چین تابه‌حال در شهر شانگهای برگزار شده است، که در جریان آن صدها نفر، که عموما حدود بیست سال سن داشتند، در تقاطع جاده ارومچی، که به نام پایتخت سین‌کیانگ نامگذاری شده است، گرد هم آمدند و با روشن کردن شمع و در دست گرفتن پلاکاردهایی یاد درگذشتگان را گرامی داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید