راهبرد جدید کانادا برای مقابله با چین در حوزه اقیانوس هند و آرام

بر اساس راهبرد جدید، کانادا در کنار قعالیت‌های اطلاعاتی و امنیت سایبری خود در منطقه، در راستای تقویت حضور نظامی خود نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کانادا یکشنبه 5 آذر، با آغاز راهبرد جدید خود برای حوزه اقیانوس هند و آرام، متعهد شد منابع بیشتری را برای مقابله با اقدامات «مشکل‌‌آفرین» چین و در عین حال، همکاری با دومین اقتصاد بزرگ جهان در زمینه تغییرات اقلیمی و مسائل تجاری، تامین کند.

کاناداد در سند 26 صفحه‌ای راهبرد جدید، اعلام کرد که حضور نظامی خود را در حوزه اقیانوس هند و آرام تقویت خواهد کرد و قوانین سخت‌گیرانه‌تر سرمایه گذاری را به منظور محافظت از حقوق مالکیت معنوی و جلوگیری از کنترل زنجیره‌های تامین فلزات مهم توسط شرکت‌های دولتی چینی، وضع خواهد کرد.

هدف از این طرح بلندمدت، تعمیق روابط با منطقه برخوردار از رشد سریع اقتصادی متشکل از 40 کشور است که حدود 50 تریلیون دلار کانادا (37.4 تریلیون دلار) فعالیت اقتصادی دارد. این در حالی است که روابط اقتصادی کانادا بر چین متمرکز شده؛ آنهم در دورانی که مناسبات دوجانبه، دچار سردی نسبی است.

تقویت حضور نظامی و اطلاعاتی

در این راهبرد آمده است که «چین یک قدرت جهانی است که به طور فزاینده‌ای مشکل‌‌آفرین است و شکل دادن به نظم جهانی را دنبال می‌کند تا منافع و ارزش‌هایی را جابیاندازد که به شکل فزاینده‌ای با ما ناهمخوانی دارند.»

این راهبرد ضمن تاکید بر «مداخله خارجی و رفتار سلطه‌جویانه فزاینده چین با دیگر کشورها»، خاطرنشان می‌کند که کانادا در کنار قعالیت‌های اطلاعاتی و امنیت سایبری خود در منطقه، در راستای تقویت حضور نظامی خود نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

در بخش دیگری از همین راهبرد آمده است: «رویکرد ما بر اساس ارزیابی واقعی و روشن از چین کنونی شکل گرفته و ما در زمینه‌های وجود اختلاف نظر عمیق، چین را به چالش خواهیم کشید.»

تنش میان دو کشور در اواخر سال 2018 پس از بازداشت یکی از مدیران اجرایی شرکت «هوآوی تکنولوجیز» توسط پلیس کانادا تشدید شد و پکن نیز متعاقبا دو کانادایی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد. اگر چه این سه نفر، سال گذشته آزاد شدند، اما مناسبات چین و کانادا همچنان تنش‌آلود است.

دولت لیبرال جاستین ترودو خواستار تنوع روابط تجاری و اقتصادی کانادا است که به شدت به ایالات متحده وابسته است. داده‌های رسمی ماه سپتامبر نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه با چین، کمتر از 7 درصد (در مقایسه با 68 درصد با ایالات متحده ) بوده است.

یکی از تصمیم‌های مهم کانادا در زمینه مسایل مربوط به چین، تعیین سرنوشت همکاری «هووآوی» در ایجاد شبکه نسل پنجم اینترنت تلفن همراه است.

سال‌ها است این غول مخابراتی به داشتن رابطه‌ای نزدیک با دولت و ارتش چین متهم می‌شود و متحدان ایالات‌متحده فعالیت آن را ممنوع یا بسیار محدود کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید