وزارت خارجه فرانسه: برای پاسخگو کردن مقامات حکومت ایران تلاش می‌کنیم

همکاری‌های بین‌المللی و اعمال تحریم‌‌ها برای پاسخگو کردن نهادها و مقامات ایرانی عامل سرکوب معترضان و اطمینان‌یابی از عدم مصونیت آن‌ها از مجازات، همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنه کلر لجندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه ضمن محکومیت دوباره سرکوب علیه معترضان و زنان ایرانی، گفت که مقامات ایران باید خواسته‌ها و آرمان‌های مشروع معترضان در این کشور بشنوند.

لجندر که جمعه 4 آذر صحبت کرده، گفته است که فرانسه به همکاری بین‌المللی برای پاسخگو کردن عاملان قتل مهسا امینی و اطمینان از عدم مصونیت آن‌ها از مجازات، ادامه خواهد داد.

این اظهارات مقام فرانسوی در پی برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و تصویب قطعنامه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای ثبت و حفظ موارد نقض حقوق‌بشر در جریان سرکوب معترضان در ایران منتشر شده است.

در نشست ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد که روز 3 آذر در ژنو برگزار شد، قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب 25 کشور عضو رسید و قرار شد که این هیئت حقیقت‌یاب تشکیل شود و موارد نقض حقوق بشر معترضان در ایران را مستند کند.

همچنین روز پنج‌شنبه 3 آذرماه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن اعلام حمایت چندباره از معترضان، نسبت به تعهد آمریکا به پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی اطمینان خاطر داد و گفت که آمریکا در تلاش است تا ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اخراج کند.

در عین حال، اعتراضات در ایران در پی فراخوان‌های قبلی همچنان با شدت پیشین خود برقرار بوده و در روز جمعه، در زاهدان و ده‌ها شهر ایران به‌رغم تداوم سرکوب مرگبار، معترضان به خیابان‌ها آمده و علیه حکومت و سران جمهوری اسلامی شعار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید