هشدار آژانس؛ بمباران نیروگاه زاپروژیا پیامدهای انفجار «بمب کثیف» را در پی خواهد

معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: سقوط یک گلوله توپ در مخازن سوخت هسته‌ای مصرفی در نیروگاه زاپروژیا کافی است تا تاثیری مشابه انفجار «بمب کثیف» را به وجود آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تداوم بمباران و افزایش تهدیدها علیه بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، سازمان ملل متحد هشدارهای خود درباره وضعیت خطرناک نیروگاه هسته‌‌ای زاپروژیا واقع در جنوب اوکراین در منطقه تحت کنترل نیروهای روسیه را تشدید کرد.

میخائیل چوداکوف، معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در خصوص حمله احتمالی به مخازن سوخت مصرف‌شده در نیروگاه زاپروژیا که ممکن است انفجار آن پیامدهایی مشابه انفجار «بمب کثیف» به‌همراه داشته باشد، هشدار داد.

بمب کثیف

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، چوداکوف، شنبه 5 آذر در اظهاراتی گفت: «اگر سوخت مصرف‌شده در انبار خشک در مخازن بتنی نیروگاه زاپروژیا وجود داشته باشد، سقوط یک گلوله توپ در آنجا کافی است تا تاثیری مشابه انفجار «بمب کثیف» را به وجود آورد.

تبادل اتهامات میان روسیه و اوکراین

ماهها است که روسیه و اوکراین یک‌دیگر را به هدف‌قرار دادن تاسیسات عظیم نیروگاه زاپروژیا که از مارس گذشته در جنوب اوکراین تحت کنترل مسکو قرار گرفته است، متهم می‌کنند.

در همین راستا وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که کییف «به اقدامات بی‌وقفه خود با هدف افزایش خطر وقوع فاجعه عمدی در نیروگاه زاپروژیا، ادامه می‌دهد.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته قطعنامه جدیدی را تصویب کرد که در آن از روسیه خواسته شده از این نیروگاه خارج شود و اقدامات تهاجمی خود علیه سایت‌های هسته‌ای اوکراین را متوقف کند.

شایان ذکر است که این نیروگاه، منبع مهمی برای تامین برق اوکراین است و بیش از 20 درصد نیاز به برق این کشور را تامین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید