رئیس جمهوری تایوان از ریاست حزب حاکم استعفا کرد

اپوزیسیون تایوان بر خلاف حزب حاکم رویکرد بهبود روابط با چین را دنبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیروزی حزب اصلی اپوزیسیون تایوان «کومینتانگ» در انتخابات شهرداری تایپه، برای «تسای اینگ ون»، رئيس جمهوری تایوان که انتخابات محلی را به عنوان چالشی در برابر تشدید خصومت چین علیه کشورش جلوه داده بود شکستی رقم زد که به‌دنبال آن مجبور او شد از ریاست حزب حاکم استعفا دهد.

تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان شنبه 5 آذر ضمن استعفا از مقام رهبری حزب حاکم «دموکراتیک ترقی‌خواه »، اعلام کرد که شخصا، مسئولیت نتایج ضعیف این حزب در انتخابات داخلی را بر عهده می‌گیرد.

به گزارش «رویترز»، در پی شکست تسای اینگ ون در انتخابات محلی، حزب اصلی اپوزیسیون تایوان «کومینتانگ»، شنبه در انتخابات شهرداری تایپه پیروز شده است.

روابط تنگاتنگ

ظواهر امر گویای این است که انتخاب شهرداران، روسای ایالات و اعضای شوراهای محلی با مسائل داخلی مانند همه‌گیری کووید-19 و مبارزه با جرم و جنایت مرتبط است و برندگان انتخابات، نظر مستقیمی در سیاست تعامل با چین، نخواهند داشت.

با این حال تسای انتخابات را چیزی فراتر از یک رای‌گیری محلی نشان داده و گفته بود که جهان نظاره‌گر چگونگی دفاع تایوان از دموکراسی خود در گرماگرم تنش‌های نظامی با چین است که این جزیره را بخشی از قلمرو خود می‌داند.

حزب دموکرات ترقی‌خواه و حزب «کومینتانگ»، به رغم تاکید بر عدم وابستگی خود به پکن، خواهان روابط نزدیک با چین هستند، مبارزات انتخاباتی خود را بر منطقه ثروتمند و پرجمعیت شمال تایوان، به‌ویژه تایپه، متمرکز کردند که شهردار آن نتوانست به‌دلیل انقضای حداکثر مدت تصدی خود در این منصب، مجددا نامزد شود.

رزمایش‌های جنگی

چین در اوت گذشته رزمایش‌های جنگی را در نزدیکی تایوان انجام داد تا خشم خود را از سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت کنگره آمریکا به تایپه ابراز کند.

«کومینتانگ»، حزب اصلی اپوزیسیون تایوان که در انتخابات محلی 2018 پیروز شد، تسای و حزب دموکراتیک خلق را به ابراز خصومت بیش از حد در قبال چین متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید