«ناتو»: در صورت پیروزی روسیه صلح دائمی در اوکراین برقرار نخواهد شد

زلنسکی: اتحاد اروپا و همیاری با اوکراین مهمترین عامل پایداری در برابر تهاجم نظامی روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» اعلام کرد که تداوم حمایت نظامی غرب از اوکراین، تنها راه رسیدن به مذاکرات صلح است.

به گزارش «رویترز»، استولتنبرگ، جمعه 4 آذر خاطرنشان کرد: «اگر روسیه متجاوز پیروز شود، صلح پایدار در اوکراین برقرار نخواهد.»

ارسال تسلیحات غربی

دبیرکل «ناتو» افزود که اعضای این پیمان، مدرن‌ترین سیستم‌های پدافند هوایی را در اختیار کییف قرار خواهند داد و نیروهای آن را برای استفاده از این تسلیحات مدرن، آموزش خواهند داد.

او تاکید کرد که اعضای «ناتو» به اوکراین کمک خواهند کرد تا از وابستگی به ساز و برگ نظامی روسیه، به کاربرد سامانه‌های تسلیحاتی غربی انتقال یافته و از اوکراین در راستای بنای نیروهای مسلح این کشور در دراز مدت، حمایت کنند.

دبیرکل «ناتو» با «جنایت جنگی» توصیف‌کردن تعرض روسیه به غیرنظامیان اوکراین، خواستار مستندسازی این حملات شد.

سفر غیرمنتظره وزیر خارجه بریتانیا به کییف

از سویی جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا که جمعه در سفری غیرمنتظره به کییف رفته است، اعلام کرد که کشورش، 24 دستگاه آمبولانس را به اوکراین ارسال خواهد کرد.

کلورلی همچنین در توییتی از دیدار خود با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در کییف خبر داد و افزود که بریتانیا «عملا و نه صرفا در مقام ادعا»، از کییف حمایت می‌کند.

او همچنین با تاکید بر این که تهاجم روسیه با شکست مواجه خواهد شد، خاطرنشان کرد که لندن علاوه بر ارسال خودروهای اورژانس و همچنین11 خودروی نظامی برای بازسازی زیرساخت‌های اوکراین مانند مدارس و پناهگاه‌ها به کییف کمک مالی می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا خاطرنشان کرد که با فرا رسیدن زمستان، روسیه در تلاش است با حملات وحشیانه به غیرنظامیان، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های انرژی، اراده مردم اوکراین را درهم بشکند.

لزوم تعیین سقف قیمت پایین برای نفت روسیه

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز جمعه ضمن فراخواندن اروپایی‌ها به اتحاد در مقابله با تهاجم مسکو، از آنها خواست سقف قیمت نفت روسیه را به کمترین سطح ممکن برسانند.

به گزارش «رویترز»، زلنسکی طی سخنرانی ویدیویی در کنفرانسی در لیتوانی گفت:«هیچ تفرقه و شکافی میان اروپایی‌ها وجود ندارد و ما باید حافظ این وحدت باشیم که اساسی‌ترین وظیفه ما در سال جاری است.»

به گفته زلنسکی «کمک اروپا به اوکراین در ایستادگی در برابر روسیه، در واقع کمک به خود اروپا در مقابله با تهاجم نظامی روسیه است.»

سقف قیمت 30 دلار برای نفت روسیه

زلنسکی همچنین از رهبران اتحادیه اروپا خواست درباره سقف قیمت 30 دلار برای هر بشکه نفت روسیه که کمترین قیمت است، به توافق برسند. او افزود: «کاهش قیمت‌ها بسیار اهمیت دارد. طرح تعیین سقف 60 یا 70 دلاری برای هر بشکه به منزله تسلیم (در برابر روسیه) است.»

زلنسکی در ادامه گفت: «از دوستانمان در حوزه بالتیک و لهستان به دلیل پیشنهادات به‌جای آنها در مورد محدود کردن بهای هر بشکه نفت روسیه به 30 دلار، بسیار سپاسگزارم. این ایده خیلی بهتری است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید