تلاش اسرائیل و آمریکا برای ارتقای بازدارندگی منطقه در برابر تهدیدهای ایران

در سفر رئیس ستاد ارتش اسرائیل به واشینگتن و دیدار او با مقامات آمریکایی درباره «نقشه راه تداوم فعالیت‌های مشترک و تشکیل کارگروه‌های ویژه مقابله با تهدیدهای ایران» توافق شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل با تاکید این‌که ارتش کشورش با شتاب بیشتری علیه استقرار و موضع‌گیری نیروهای رژیم جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه اقدام خواهد کرد، اظهار داشت که نیروهای ارتش اسرائیل فعالیت‌های مشترک خود با ارتش آمریکا را در منطقه گسترش خواهند داد.

حساب کاربری ارتش اسرائیل پنج‌شنبه 3 آذر در «توییتر» از کوخاوی نقل کرد که پس از بازگشت از ایالات متحده آمریکا گفته:«برای ارتقای توانمندی‌های خود در مقابله با چالش‌ها در منطقه، فعالیت‌های مشترک با ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا را در آینده‌ای نزدیک به‌طور گسترده‌ای افزایش خواهیم داد».

رئیس ستاد ارتش اسرائیل روز گذشته و در پی تحولات امنیتی، سفر خود به ایالات متحده آمریکا را نیمه‌تمام رها کرده و به کشورش بازگشت.

از سویی اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز در «توئیتر» نوشت که نشست مشترک میان رؤسای ستادهای مشترک اسرائیل و آمریکا چالش‌هایی که منطقه با آن مواجه است و از جمله ایران را مورد بررسی قرار داد.

ادرعی افزود که در این نشست « با نقشه راه درباره ادامه فعالیت‌های مشترک و تشکیل کارگروه‌های ویژه برای مقابله با تهدیدهای ایران» توافق شده است.

کاخ سفید دو روز پیش اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با آویو کوخاوی در واشینگتن دیدار کرده و «دو طرف شماری از مسائل امنیتی را مورد بررسی قرار دادند.»

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالیوان «بر حمایت قاطعانه دولت آمریکا از امنیت اسرائیل تاکید کرده و دو طرف درباره مجموعه وسیعی از مسائل امنیت منطقه‌ای دارای اهمیت مشترک به‌تبادل‌نظر پرداختند.»

او همچنین افزود که «مشاور امنیت ملی آمریکا و رئیس ستاد ارتش اسرائیل بر عزم مشترک دو کشور برای مقابله با چالش‌های امنیتی تاثیرگذار بر خاورمیانه و از جمله آن تهدیدهایی که ایران و گروه‌های نیابتی آن باعث می‌شوند، تاکید کردند».

در همین راستا «سالیوان بر تعهد جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به تضمین عدم دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد».

در این رابطه نیز روزنامه «تایمز اسرائیل» سه‌شنبه گذشته به‌نقل از ارتش اسرائیل نوشت که کوخاوی در سفر به واشینگتن ضرورت تسریع «طرح‌های عملیاتی هجومی» علیه ایران از سوی ارتش‌های دو کشور را به مقامات نظامی آمریکایی گوشزد کرده بود.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که ایران در ادامه نقض تعهدات پادمانی خود و عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد سطح غنی‌سازی در تاسیسات هسته‌ای خود را به 60 درصد می‌رساند که بسیار بیش از سطح 3.67 درصدی تعیین شده در توافق هسته‌ای 2015 است و نگرانی‌های شدید کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی را درباره برنامه هسته‌ای تهران و مقاصد آن، برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید