«سنتکام»: حملات ترکیه در شمال سوریه نیروهای آمریکایی را به «خطر» انداخت

یک پهپاد ترکیه، سه‌شنبه پایگاه نظامی مشترک «قسد» و ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن را در استان الحسکه در شمال شرق سوریه هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام»، چهارشنبه دوم آذر در بیانیه‌ای به «خبرگزاری فرانسه» اعلام کرد که حمله هوایی ترکیه به شمال سوریه، نیروهای آمریکایی را به «مخاطره» انداخته است.

این در حالی است که «سنتکام» سه‌شنبه، حمله هوایی به مراکز حضور نیروهایش در شمال سوریه را تکذیب کرد.

به گفته نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد»، یک پهپاد ترکیه، سه‌شنبه پایگاه نظامی مشترک این گروه و ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن را در استان الحسکه (شمال شرق سوریه) هدف قرار داده که منجر به کشته شدن 2 نفر از اعضای «قسد» شد.

از سویی دفتر رسانه‌ای «سنتکام» روز گذشته اعلام کرد که «خطری» متوجه نیروهای آمریکایی نشد و هیچ حمله هوایی در نزدیکی محل استقرار نیروهای آن رخ نداد و نزدیکترین حملات به مکان حضور قوای آمریکایی، در فاصله 20 تا 30 کیلومتری انجام گرفت.

دفتر رسانه‌ای «سنتکام» با ارسال اصلاحیه‌ای به «فرانس پرس» نوشت: «اطلاعات تکمیلی نشان داد که در نتیجه حملات هوایی ترکیه، خطری متوجه نیروها و پرسنل آمریکایی نشد و هیچ ‌یک از پرسنل زخمی نشدند.»

ائتلاف بین‌المللی، پشتیبان اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه « قسد» است و یگان‌های مدافع خلق کُرد نیز ستون فقرات «قسد» را تشکیل می‌دهد. آنکارا با قرار دادن این گروه در فهرست سازمان‌های «تروریستی»، آن را امتداد حزب کارگران کُردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند که مبارزات مسلحانه‌ای را از دهه‌ها پیش علیه ترکیه آغاز کرده است.

صدها نیروی ائتلاف بین‌المللی، به ویژه نیروهای آمریکایی، در مناطق تحت کنترل جنگجویان کُرد، در پایگاه‌هایی در استان‌های حسکه، رقه (شمال) و دیرالزور (شرق) مستقر هستند.

ترکیه شامگاه شنبه، چند رشته حملات هوایی را علیه مواضع حزب کارگران کُردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق و یگان‌های کُرد در سوریه انجام داد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز آغاز عملیات زمینی در سوریه را محتمل دانست.

از سویی مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» از مسکو و واشینگتن خواست تا برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها، مداخله کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید