واکنش مقامات آمریکایی به گزارش «خشونت جنسی» معترضان ایرانی در بازداشتگاه‌ها

سخنگوی کاخ سفید: عمیقا نگران تشدید خشونت علیه معترضان در ایران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این‌که شبکه «سی‌ان‌ان» در گزارشی تحقیقی، با استناد به شاهدان عینی و مدارک پزشکی خبر داد که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی معترضان بازداشت‌شده را مورد خشونت و آزار جنسی قرار می‌دهند، مقامات آمریکایی از جمله ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و رابرت مالی، نماینده ویژه این کشور در امور ایران به این گزارش واکنش نشان دادند.

تلاش بیهوده

مالی با بازنشر توییتی در این زمینه نوشت، اعمال خشونت جنسی علیه بازداشت‌شدگان توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که مردم ایران در راه رسیدن به آزادی با چه خطرهایی مواجه هستند و همچنین یادآوری می‌کند که جمهوری اسلامی تا چه مقدار برای سرکوب این اعتراضات «تلاش بیهوده» انجام می‌دهد.

Advertisement

پیگرد عاملان سرکوب

ند پرایس، نیز در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به «رادیو فردا» رسیده است، با ابراز «انزجار شدید» از این گزارش‌ها، تأکید کرد که مقامات جمهوری اسلامی از هر اقدامی از جمله خشونت جنسی برای ایجاد رعب در میان معترضان و سرکوب اعتراضات استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود، واشینگتن به پیگیرد عاملان سرکوب وحشیانه و خشونت‌آمیز مردم ایران ادامه می‌دهد.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید نیز به سرکوب شدید اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران واکنش نشان داد و در نشستی مطبوعاتی گفت، آمریکا اقدام مقامات جمهوری اسلامی در بازداشت و شلیک به سوی معترضان ایرانی را محکوم می‌کند.

او با اشاره به ادامه اختلال اینترنت در ایران، بازداشت هدفمند خبرنگاران، کنش‌گران حقوق بشر، معلمان و شخصیت‌های فرهنگی این کشور را بخشی از عملکرد جمهوری اسلامی در دهه‌های گذشته دانست و گفت، آمریکا «در کنار زنان ایران و تمام شهروندان ایرانی که با شجاعت خود به دنیا الهام بخشیده‌اند»، ایستاده است.

ژان پی‌یر در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به افزایش خشونت‌های دولتی در ایران، تحریم‌های اخیر آمریکا موثر بوده است یا خیر، پاسخ روشنی نداد اما گفت، واشینگتن از تمام ابزارهای موجود برای پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید