نیروی دریایی آمریکا: حمله اخیر به نفتکش در خلیج عمان با پهپاد ایرانی انجام گرفت

کارشناسان نیروی دریایی آمریکا به این جمع‌بندی رسیدند که پهپاد مورد استفاده برای حمله به نفتکش «پاسیفیک زیرکون» در خلیج عمان، از نوع «شاهد-136» ساخت ایران بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا، سه‌شنبه یکم آذر اعلام کرد کارشناسان به این جمع‌بندی رسیدند که از یک پهپاد ایرانی برای حمله هفته گذشته به یک نفتکش متعلق به میلیاردر اسرائیلی استفاده شده است.

نفتکش «پاسفیک زیرکون» که با پرچم لیبریا در خلیج عمان حرکت می‌کرد، سه‌شنبه گذشته هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

نیروی دریایی آمریکا افزود که کارشناسان مواد منفجره برای ارزیابی خسارت وارد شده به نفتکش از جمله سوراخ 76 سانتی متری در بدنه، وارد این شناور شده و خرابی‌ها و بقایای بمب را جمع‌آوری کرده و شواهد به آزمایشگاهی در مقر ناوگان پنجم آمریکا در بحرین منتقل شد.

پس از آن کارشناسان نیروی دریایی به این نتیجه رسیدند که پهپاد مورد استفاده، از نوع «شاهد-136» ساخت ایران بوده است که همان نوع پهپاد انفجاری است که ایران در جریان جنگ جاری در اوکراین به روسیه فروخته است.

به گفته نیروی دریایی آمریکا، شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن در طول سال جاری، چندین بار در حملات خود از چنین نوع پهپادهای ایرانی استفاده کردند.

اقدامی بسیار علنی و خطرناک

براد کوپر، معاون دریاسالار و فرمانده نیروی دریایی در فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» گفت: «حمله ایران به نفتکش تجاری در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی، اقدامی عامدانه، بسیار علنی و خطرناک است و جان خدمه کشتی را به خطر انداخته و امنیت ناوبری در خاورمیانه را مختل می‌کند».

نفتکش «پاسفیک زیرکون» متعلق به شرکت «ایسترن پاسفیک شیپینگ» در سنگاپور به مالکیت عیدان اوفر، تاجر اسرائیلی است.

شایان ذکر است که ایران هرگونه دست‌داشتن در این حمله را تکذیب کرده و نمایندگی این کشور در سازمان ملل نیز هفته گذشته در بیانیه‌ای، این اتهامات را «اخبار دروغ» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید