توقف همکاری شرکت تایوانی با تهران بر سر مسئله پهپادها

رژیم ایران به‌رغم تحریم‌های بین‌المللی هنوز می‌تواند قطعات لازم برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری خود را تامین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک شرکت فناوری تایوانی که توسط ناظران غربی متهم به ارائه خدمات به ایران به منظور تولید پهپادهای انتحاری که روسیه آنها را علیه اوکراین به کار می‌برد شده است، اعلام کرد تمام همکاری‌های خود را با تهران قطع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «هیل»، کمپانی تایوانی «اَتِن اینترنشنال» (ATEN International) اعلام کرده با نظر به نگرانی‌های غرب، پذیرش سفارش از ایران و صادرات محصولات خود به این کشور را متوقف کرده است.

گزارش‌های ناظران غربی نشان داده که محصولات این شرکت فناوری تایوانی، شامل پایانه رایانه‌ای «صفحه‌کلید-نشانگر-ماوس» آن، توسط شرکت فناوری اطلاعات ایرانی تحت عنوان «ریموند کامپیوترز» (Raymond Computers)، که به نظر می‌رسد زیرمجموعه سپاه پاسداران باشد، خریداری شده است.

به گفته «هیل»، شرکت «ریموند کامپیوترز» و مالک شناسایی‌شده آن تحت عنوان احسن تاجسنگرانی در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار ندارند، اما اگر معلوم شود که این شرکت با سپاه کار می‌کند، می‌تواند منجر به نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران توسط کمپانی تایوانی شود.

دفتر مرکزی «اَتِن اینترنشنال» در تایوان قرار دارد، اما این شرکت دارای دو شعبه اصلی در ایالات متحده است، و گزارش سالانه آن در سال 2021 علاقه این کمپانی به قرارداد بستن با دولت و سازمان‌های دفاعی آمریکا را نشان می‌دهد، که به حساسیت ناظران غربی روی آن انجامیده است.

به گفته «هیل»، مورد «اَتِن اینترنشنال» نمود یک «بغرنج بزرگ‌تر» است، و آن این است که رژیم ایران، به‌رغم تلاش‌های ایالات متحده، اروپا و سایر متحدان‌شان برای منزوی کردن این رژیم از طریق تحریم‌، هنوز می‌تواند قطعات لازم برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری خود را تامین می‌کند.

ایالات متحده تاکنون تحریم‌های متعددی علیه نهادها و افراد مرتبط با برنامه تولید پهپادهای انتحاری ایرانی که در اختیار روسیه قرار می‌گیرد، اعمال کرده است. جان کربی، سخنگوی امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه در این باره گفت: «ما شاهد آن هستیم که ایران علنا از تلاش‌های روسیه برای کشتار اوکراینی‌ها پشتیبانی می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید