آمریکا ادعای غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در فردو را تایید نکرد

خبرگزاری‌های دولتی در ایران پیشتر مدعی شده بودند که تهران در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه این کشور، اقدام به استفاده از سانتریفیوژهای «آی‌آر6» و غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت، این کشور ادعای ایران درباره آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای «فردو» را تایید نمی‌کند.

بلینکن همچنین در این اظهارات خود افزود، جمهوری اسلامی تلاش کرده بود تا پرونده‌های جدیدی به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بیفزاید، اما این تلاش تهران با مخالفت واشینگتن مواجه شده است.

خبرگزاری‌های دولتی در ایران پیشتر مدعی شده بودند که تهران در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه این کشور، اقدام به استفاده از سانتریفیوژهای «آی‌آر6» و غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو کرده است.

به گزارش خبرگزاری «دانشجو»، ایران دو اقدام دیگر از جمله راه‌اندازی و نصب سانتریفیوژهای جدید در دو سالن خالی در تأسیسات فردو و نطنز را در دست کار دارد.

این خبرگزاری افزوده است، با تغییر سانتریفیوژهای «آی‌آر 1» به «آی‌آر 6»، ظرفیت هسته‌ای ایران در فردو ده برابر خواهد شد.

رسانه‌های ایران همچنین از بازبینی و گازدهی دو آبشار «آی‌آر2» و «آی‌آی4» در فردو خبر داده و خاطرنشان کرده‌اند، دو آبشار دیگر از این ماشین‌ها نیز برای گازدهی آماده شده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنج‌شنبه قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد و از این کشور خواست تا با این نهاد برای پیدا کردن منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده در این کشور همکاری کامل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید