تلگراف: تهران و مسکو برای تولید پهپادهای انتحاری در روسیه توافق کردند

ایران «نقشه» و «مواد اولیه» برای تولیدکنندگان تسلیحات روسی ارسال می‌کند تا آنها بتوانند ظرف چند ماه آینده پهپادهای «شاهد-136» خود را بسازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تهران و مسکو توافق کردند تا خط تولید هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری ایرانی که ارتش روسیه برای حمله به اوکراین از آنها استفاده می‌کند را در خاک روسیه راه‌اندازی کنند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، نهادهای امنیتی آمریکا روز یکشنبه 20 نوامبر اعلام کردند که مقامات مسکو به منظور دریافت دانش فنی و واردات قطعات کلیدی هواپیماهای بدون سرنشین، توافقنامه‌ای با مقامات ایران امضا کردند.

به گفته آنها: «این توافق به سرعت از مرحله تصمیم‌گیری به مرحله اجرا رسید، و با شدت و حدت به پیش می‌رود». در همین راستا، به گفته مقامات غربی، نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در 9 نوامبر، پس از آغاز صادرات تسلیحات توسط ایران، از تهران دیدار کرده بود.

مقامات امنیتی غربی گفته‌اند که بر اساس توافق مذکور، ایران «نقشه» و «مواد اولیه» برای تولیدکنندگان تسلیحات روسی ارسال می‌کند تا آنها بتوانند ظرف چند ماه آینده پهپادهای «شاهد-136» خود را بسازند.

مشابه این عمل البته مسبوق به سابقه است، چرا که روسیه اوایل سال جاری صدها هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را خریداری کرد و آنها را به «ژرانیوم 2» تغییر عنوان داد و وانمود کرد که در روسیه تولید شده‌اند.

به گفته «تلگراف»، جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا در این باره گفت که فروش پهپادهای ایرانی به روسیه باعث افزایش «خونریزی و ویرانی» می‌شود، و قول داد را تهران را درباره این موضوع تحت فشار بگذارد.

از سوی دیگر، میخائیلو پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نارضایتی دولت متبوعش از «فشارهای واشینگتن» بر کی‌یف برای مذاکره با مسکو را اعلام کرد.

به گفته «تلگراف»، مقامات ایالات متحده بر دولت زلنسکی فشار می‌آورند تا در حالی‌که نیروهای روسیه در حال عقب‌نشینی هستند و نیروهای اوکراینی دست بالا را دارند، «مذاکرات صلح» را در دستور کار خود قرار دهد.

با این حال، اوکراینی‌ها تابحال زیر بار نرفته‌اند، و می‌گویند تا زمانی که نیروهای روسی از تمام اراضی اشغال‌شده از زمان مداخله سال 2014 خارج نشده‌اند، کی‌یف به مبارزه ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید