لوید آستین: هم‌پیمانی میان روسیه، ایران و کره شمالی چالشی در برابر آمریکا است

وزیر دفاع آمریکا: حمله روسیه به اوکراین چشم‌اندازی از جهانی سرشار از ظلم و آشفتگی است که هیچ یک از ما آرزوی زندگی در آن را نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هشدار داد که «تلاش‌های مسکو برای جلب حمایت کشورهایی مانند ایران و کره شمالی، چالش‌های امنیتی جدیدی را برای ایالات متحده و متحدانش ایجاد می‌کند.»

وزیر دفاع آمریکا شنبه 28 آبان در «کنفرانس امنیت بین‌المللی هالیفکس» در کانادا در این رابطه گفت: «روسیه متوسل به کمک‌های ایران و کره شمالی در تهاجم به اوکراین شده و به ویژه از پهپادهای ایرانی برای کشتار غیرنظامیان اوکراینی استفاده می‌کند.»

آستین با اعلام این که چین و روسیه به دنبال جهانی هستند که در آن از زور برای حل و فصل اختلافات استفاده شود، متعهد شد که ایالات متحده به دفاع از اصول بشردوستانه و قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

جهانی مبتنی بر زور

وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در جریان« کنفرانس امنیت بین‌المللی هالیفکس» افزود: «پکن مانند مسکو به دنبال جهانی است که در آن پیروزی نصیب قوی‌ترین‌ها باشد و اختلافات با زور حل و فصل شود و حاکمان مستبد بتوانند شعله آزادی را خاموش سازند.»

آستین خاطرنشان کرد که جنگ مسکو علیه کییف «چالشی را که ما در حوزه اقیانوس آرام و اقیانوس هند با آن روبرو هستیم، برجسته کرد. چین نیز امور را در راستایی بسیار دور از دیدگاه ما در مورد نظم بین‌المللی آزاد، باز و با‌ثبات سوق می‌دهد.»

وزیر دفاع ایالات متحده گفت که تحرکات چین در اطراف تایوان «به شکل فزاینده‌ای تحریک‌آمیز است» و جنگنده‌های چینی تقریباً روزانه در نزدیکی جزیره پرواز کرده و شماری از عملیات رهگیری خطرناکی را علیه هواپیماهای آمریکا و متحدانش انجام می‌دهند.

واشنگتن تلاش‌های چین برای ایجاد واقعیتی جدید در حوزه دو اقیانوس هند و آرام را بزرگترین چالش پیش روی ایالات متحده ارزیابی می‌کند.

در راهبرد دفاع ملی آمریکا که ماه گذشته انتشار یافت، آمده است که تهاجم روسیه به اوکراین، «تهدیدهای شدیدی» را بروز داده که مسکو باعث آن شده و واشینگتن در راستای بازدارندگی آن تلاش می‌کند.

اقدامات ترغیب کننده دیگر کشورها

آستین در سخنان خود با مرتبط دانستن دو چالش روسیه و چین در برابر آمریکا، اعلام کرد اگر کشوری همواره از پاسخگویی فرار و مصون بماند، دیگر کشورها نیز به این گستاخی ترغیب خواهند شد.

آستین با تاکید بر این که «هنوز اصول جنگ استوار است» هشدار داد که نقض این اصول از سوی یک ابرقدرت، «دیگر کشورها را برای به چالش کشیدن قوانین و استاندارهای بین‌المللی ترغیب می‌کند».

آستین افزود: «مصمم هستیم از اصول ثابت جنگ، به‌ویژه این اصل اساسی که افراد غیر‌جنگجو از مصونیت برخوردارند، دفاع کنیم.»

لوید آستین خاطرنشان کرد که اوکراین در آستانه زمستانی سخت قرار دارد و چه‌بسا مسکو بعد از شکست‌های سنگین میدانی، بار دیگر تهدید به کاربرد سلاح هسته‌ای را مطرح سازد اما آمریکا و هم‌پیمانانش با این چالش‌ها مقابله خواهند کرد.

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که حمله روسیه به اوکراین، چشم‌اندازی از «جهانی سرشار از ظلم و آشفتگی است که هیچ یک از ما آرزوی زندگی در آن را نداریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید