فرمانده «سنتکام»: تا سال آینده 100 شناور بی‌سرنشین در آب‌های خلیج مستقر می‌شود

این اقدام در پی یک سلسله از حملات پهپادی ایران به کشتی‌ها در آب‌های خلیج، صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» طی همایشی در بحرین اعلام کرد که یک نیروی کارشناس سامانه‌های بی‌سرنشین در خلیج تا سال آینده، بیش از 100 شناور هدایت‌شونده را در آب‌های این منطقه استراتژیک، مستقر خواهد کرد.

سخنان کوریلا شنبه 28 آبان پس از آن بود که اسرائیل و ایالات متحده این هفته ایران را به حمله‌ای پهپادی در سواحل عمان به یک نفتکش حامل سوخت تحت مدیریت شرکت متعلق به تاجری اسرائیلی متهم کردند.

این حمله آخرین مورد از یک سری حوادث از این قبیل در این منطقه نفتی در گیرودار تشدید تنش‌ها میان واشنگتن و تهران است که باعث بروز برخوردهایی میان نیروی‌های دریایی دو کشور نیز شده است.

کوریلا در همایش سالانه «گفت‌وگوی منامه» گفت: «سال آینده در همین وقت، «نیروی-59»، ناوگانی متشکل از بیش از 100 شناور بی‌سرنشین را در سطح و زیر (دریا) مستقر خواهد کرد که به‌طور یکپارچه در تماس و هماهنگی با هم فعالیت می‌کند.

فعالیت «نیروی -59» در سپتامبر 2021 در بحرین، مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا، با هدف ادغام سیستم‌های بی‌سرنشین و هوش مصنوعی در عملیات خاورمیانه، پس از یک سری حملات پهپادی علیه کشتی‌ها از سوی ایران، آغاز شد.

کوریلا بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود، علاوه بر شناورهای بی‌سرنشین، ایالات متحده در حال ایجاد یک برنامه آزمایشی در خاورمیانه برای غلبه بر پهپادها با همکاری شرکای خود است.

فرمانده «سنتکام» در پایان سخنان خود اظهار داشت:«با پیشرفت فناوری پهپادها، (توسعه) این فناوری از سوی دشمنان ما چه‌بسا بزرگترین تهدید تکنولوژیک برای امنیت منطقه باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید