پنتاگون درباره ادعای ایران مبنی بر ساخت موشک هایپرسونیک ابراز تردید کرد

موشک‌های هایپرسونیک می‌توانند حداقل پنج برابر سریع‌تر از سرعت صوت و در یک مسیر پیچیده پرواز کنند که کار رهگیری آن‌ها را بسیار دشواری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» گفت که ایالات متحده نسبت به گزارش‌هایی که نشان می‌دهد ایران یک موشک مافوق صوت تولید کرده است، تردید دارد.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون شامگاه پنج‌شنبه 26 آبان در واکنش به این مدعا در یک کنفرانس خبری گفت: «گزارش‌هایی را که از داخل ایران به بیرون مخابره شده را دیده‌ایم که مدعی هستند ایران موشک‌ هایپرسونیک ساخته است ولی ما نسبت به این گزارش‌ها، همچنان با دیده تردید نگاه می‌کنیم.»

هفته گذشته، خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران ایران به نقل از امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه گفته بود که ایران یک موشک بالستیک هایپرسونیک ساخته است.

حاجی‌زاده پنج‌شنبه 19 آبان نیز طی اظهاراتی گفته بود:«موفق شدیم به موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته‌ دست پیدا کنیم که قادر است در فضایی که مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های سپر دفاع موشکی وجود دارد، از آن‌ها عبور کند.»

موشک‌های هایپرسونیک می‌توانند حداقل پنج برابر سریع‌تر از سرعت صوت و در یک مسیر پیچیده پرواز کنند که کار رهگیری آن‌ها را بسیار دشواری می‌کند.

از زمان ادعای ایران درباره ساخت موشک‌ هایپرسونیک، نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای این کشور که شاهد پیشرفت‌هایی بوده و تاکنون صلح‌آمیز بودن آن تایید نشده، نیز افزایش یافته است. برخی تحلیل‌گران می‌گویند که ممکن است ایران از این موشک‌ها برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای استفاده کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج‌شنبه 26 آبان‌ماه، با صدور دومین قطعنامه خود درباره تداوم عدم همکاری ایران با آژانس که بیش از 4 سال ادامه یافته هشدار داد و از ایران با لحنی شدیدتر و قاطعانه خواست که باید «فورا» با نهاد بین‌المللی ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای همکاری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید