اردوغان زلنسکی را به احیای مذاکرات آتش‌بس با مسکو ترغیب کرد

روسای جمهوری ترکیه و اوکراین در گفت‌وگوی تلفنی، موضوع تمدید توافقنامه استانبول برای صادرات غلات را مورد بحث و بررسی قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه جمعه 27 آبان، ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود را ترغیب کرد تا مذاکرات آتش‌بس با روسیه را احیا کند.

ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که اردوغان در تماسی تلفنی با زلنسکی، آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین و همچنین موضوع گذرگاه صادرات غلات را مورد بحث و بررسی قرار داد و تصریح کرد که گنجاندن موضوع آتش‌بس در روند مذاکرات، به نفع همه خواهد بود.

ریاست جمهوری ترکیه افزود اردوغان از همتای اوکراینی خود به دلیل «موضع سازنده» او در مورد تمدید توافقنامه استانبول برای صادرات غلات که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد امضا شد، قدردانی کرد.

اردوغان به زلنسکی گفت که دو توافقنامه صادرات غلات و مبادله زندانیان میان روسیه و اوکراین، مثبت است و «تمدید این توافق در میز مذاکرات»، به نفع همه طرف‌ها خواهد بود.

از سویی کرملین روز گذشته تصریح کرد که درد و رنج غیرنظامیان اوکراین که در اواسط زمستان پس از حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی، با قطع برق مواجه می‌شوند، «حاصل» مخالفت کییف با انجام مذاکره با مسکو است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به پرسشی پیرامون قطعی برق که میلیون‌ها نفر با آن مواجهند، گفت:«این وضعیت، نتیجه عدم تمایل طرف اوکراینی برای حل مشکل، آغاز مذاکرات و مخالفت با جستجوی زمینه‌های مشترک برای گفت‌وگو است».

پسکوف همچنین اوکراین را به تغییر مواضع خود در خصوص انجام مذاکرات صلح میان دو کشور متهم کرد و با اعلام این که ورود به مذاکره علنی با اوکراین، قابل تصور نیست، از واشینگتن خواست تا کییف را به در پیش‌گرفتن روند دیپلماتیک، سوق دهد.

پسکوف در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی گفت که ایالات متحده می‌تواند نگرانی‌های روسیه را در نظر گرفته و در صورتی بخواهد، کییف را به بازگشت به میز مذاکره، تشویق کند.

او افزود که اوکراین در طول نزدیک به 9 ماه منازعه، چندین بار موضع خود را در مورد تمایل به مذاکره با مسکو تغییر داده است و لذا نمی‌توان به مواضع این کشور اعتماد کرد.

پسکوف به خبرنگاران گفت: «آنها نخست مذاکره کرده و سپس از مذاکره امتناع می‌کنند و متعاقبا قانونی وضع می‌کنند که هر نوع مذاکره را ممنوع می‌کند و دست آخر می‌گویند خواستار مذاکره هستند، اما مذاکرات علنی.»

سخنگوی کرملین افزود: «به همین دلیل تصور انجام مذاکرات علنی، دشوار است... یک موضوع مسلم است: اوکراینی‌ها خواهان هیچ مذاکره‌ای نیستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید