کانادا 6 فرد و نهاد ایرانی عامل سرکوب معترضان و ارسال پهپاد به روسیه را تحریم کرد

وزیر خارجه کانادا: با تمام ابزارهای دیپلماتیک در پاسخ به اقدامات تجاوزکارانه رژیم ایران، چه در داخل و یا در خارج از این کشور، تردید نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از تحریم مرکز تحقیقاتی صنایع هوایی «شاهد» و دو شرکت حمل و نقل هوایی همکار ایران، توسط دولت آمریکا، وزارت خارجه کانادا نیز از بسته تحریمی جدیدی علیه 4 فرد به‌دلیل نقض حقوق‌بشر و دو نهاد صنایع هوایی ایران به‌دلیل ارسال پهپادهای انفجاری به روسیه، خبر داد.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا در حساب «توئیتر» خود ضمن اعلام این خبر نوشت که شرایط در ایران با تداوم سرکوب خواسته‌های معترضان در حال وخیم‌تر شدن است. او همچنین اعلام کرد که دولت کانادا در کنار مردم ایران ایستاده است.

در همین راستا وزارت خارجه کانادا چهارشنبه 25 آبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که کانادا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرده است که افراد متهم به نقض حقوق بشر و شرکت‌هایی را که متهم به تامین پهپادهای روسیه برای استفاده در اوکراین هستند را هدف قرار می‌دهد.

بنا به گزارش «رویترز»، این پنجمین بسته تحریمی کانادا است که در سال جاری علیه ایران اعمال می‌شود.

دو نهاد تحریم شده توسط وزارت خارجه کانادا، صنایع هوایی شاهد و صنایع هوایی قدس هستند که در طراحی، ساخت و ارسال پهپادهای انفجاری شاهد- 136 به روسیه دخیل هستند. روسیه در ماه‌های اخیر با استفاده از این پهپادها به تخریب زیرساخت‌های مدنی و شهری و کشتار غیرنظامیان اوکراین دست زده است.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه کانادا، صنایع هوایی شاهد پهپادهایی را تولید می‌کند که توسط نیروهای روسی برای حمله به غیرنظامیان و زیرساخت های اوکراینی استفاده می‌شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که هواپیمایی قدس هواپیماهای بدون سرنشین برای جنبش‌های نظامی و مسلح وابسته به ایران مانند حزب‌الله تولید می‌کند و دست‌اندرکار توسعه پهپادهایی است که برای استفاده در اوکراین به روسیه صادر می‌شوند.

علاوه بر این، وزارت خارجه کانادا اعلام کرده که 4 نفر از مقامات برجسته نظامی و امنیتی ایران را نیز به دلیل سرکوب خونین معترضان در ایران تحریم کرده است. یحیی صفوی، معروف به رحیم صفوی، مشاور نظامی علی خامنه‌ای و فرمانده سابق سپاه پاسداران، حجت‌الله قریشی، مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع ایران، سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسداران، علی آزادی، فرمانده نیروی انتظامی استان کُردستان، نیز به لیست افراد تحریم شده کانادا اضافه شده‌اند.

ملانی جولی، همچنین گفته است که «کانادا با استفاده از همه ابزارهای دیپلماتیک برای پاسخ به اقدامات تجاوزکارانه رژیم ایران، چه در داخل ایران و چه در خارج از آن، تردید نخواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید