ورشو: موشک سقوط کرده در لهستان به احتمال زیاد منشاء اوکراینی دارد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»: تحلیل‌های اولیه گویای این است که این حمله با موشک‌های پدافندی اوکراینی انجام شده و هیچ نشانه‌ای مبنی بر عامدانه بودن آن وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان، اعلام کرد که «به احتمال زیاد» پدافند هوایی اوکراین، منشأ موشکی بوده که در شهر «پشوودوف» هم‌مرز با اوکراین سقوط کرده و دو کشته برجای گذاشته است.

رئیس جمهوری لهستان، چهارشنبه 25 آبان، در نشستی خبری افزود: «اطلاعاتی که ما و متحدانمان در مورد این موشک داریم، نشان می‌دهد که این موشک از نوع اس-300 ساخت شوروی سابق بوده که موشکی قدیمی است و هیچ مدرکی مبنی بر پرتاب آن از سوی روسیه وجود ندارد».

حادثه تاسف‌بار

او در ادامه تاکید کرد که «هیچ نشانه‌ای مبنی بر عامدانه بودن این حمله موشکی علیه کشور ما، وجود ندارد.»

دودا با تاسف‌بار خواندن این حادثه افزود: «بسیار محتمل است که این موشک از سامانه پدافند موشکی اوکراین پرتاب شده باشد.»

اظهارنظر دبیرکل «ناتو»

همزمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، نیز امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد تحلیل‌های اولیه گویای این است که این حمله با موشک‌های پدافندی اوکراین انجام شده و هیچ نشانه‌ای دال بر عامدانه بودن آن وجود ندارد.

استولتنبرگ در عین حال تاکید کرد که اوکراین مرتکب اشتباه نشده و مسئولیت، متوجه مسکو است که با حملات شدید موشکی روزهای گذشته خود، باعث بروز چنین حادثه‌ای شود.

استولتنبرگ با اعلام این که پیمان ناتو پس از این حمله، تدابیر پیشگیرانه خود را در شرق تشدید کرد، افزود: «نیروهای زمینی و دریایی بیشتری را به سمت حوزه شرقی ناتو گسیل کردیم و این پیمان در راستای مشخص‌ کردن اقدامات آتی، اوضاع حوزه شرقی قلمرو خود را ارزیابی خواهد کرد».

در صورت اثبات مسئولیت روسیه در این حمله موشکی، این حادثه می‌توانست منجر به فعال شدن «اصل دفاع جمعی ناتو» موسوم به «ماده 5 » شود که بر اساس آن، حمله به یکی از اعضای ناتو به منزله حمله به تمامی اعضا تلقی می‌شود که در نتیجه آن ممکن بود پاسخ نظامی احتمالی و گسترش فاجعه‌بار دامنه منازعه روسیه - اوکراین را به دنبال داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید