واشینگتن: ایران یک نفتکش را در سواحل عمان هدف حمله پهپادی قرار داد

«هاآرتص»، مقامات بلندپایه امنیتی: این حمله «اشتباهی راهبردی» از سوی تهران و تلاشی برای تحریک غرب قبل از آغاز جام جهانی قطر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا از زبان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی این کشور، حمله صورت گرفته به یک نفتکش در سواحل عمان را محکوم و ایران را به انجام آن متهم کرد.

سالیوان چهارشنبه 25 آبان اعلام کرد:« پس از بررسی اطلاعات موجود، ما اطمینان داریم که ایران این حمله را احتمالاً با استفاده از پهپاد انجام داده که سلاح مرگباری است که تهران از طریق عوامل خود در سراسر خاورمیانه به طور فزاینده‌ای از آن استفاده کرده و شماری از آنها را به روسیه برای استفاده علیه اوکراین ارسال کرده است.

این اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا پس از آن بیان شد که مقامات ارشد امنیتی اسرائیل، ایران را به عنوان مسئول حمله به یک نفتکش در سواحل عمان با پهپاد انفجاری معرفی کردند.

«اشتباه راهبردی»

به نوشته روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، مقامات بلندپایه امنیتی، این حمله را «اشتباهی راهبردی» از سوی تهران و تلاشی برای تحریک غرب قبل از آغاز جام جهانی قطر ارزیابی کردند.

به گفته آنها، پهپادی که برای حمله به نفتکش مورد استفاده قرار گرفت از همان نوع بود که ایران پیشتر به روسیه فروخته بود.

بر اساس برآوردهای اولیه این مسئولان، خسارات وارده به کشتی، نسبتاً اندک بوده و هیچ شهروند اسرائیلی در کشتی حضور نداشت.

حرکت با پرچم لیبریا

یک مقام نظامی در خاورمیانه اعلام کرد که روز گذشته یک نفتکش در نزدیکی سواحل عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت. او با بیان این که نفتکش «پاسفیک زیرکون» با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد، افزود که این نفتکش متعلق به شرکت «ایسترن پاسفیک شیپینگ» در سنگاپور به مالکیت عیدان اوفر، تاجر اسرائیلی است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، شرکت مالک «پاسفیک زیرکون» نیز اعلام کرد که کشتی، حامل گازوئیل بوده و در پی این حمله، آسیب جزئی به بدنه آن وارد شده، بدون این که باعث نشت محموله یا مصدومیت خدمه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size