هکرهای ایرانی در شبکه دولتی آمریکا بدافزار تولید رمز-ارز کار گذاشتند

گروه‌های هکری وابسته به ایران، حین انجام عملیات خود به نفع این رژیم، از دستاوردهای آن بهره‌برداری شخصی نیز می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هکرهای وابسته به رژیم ایران به شبکه کامپیوتری یک سازمان دولتی ایالات متحده نفوذ کردند، رمزهای عبور آن را دزدیدند، و در آن بدافزاری نصب کردند که رمز-ارز تولید می‌کرد تا آنها بتوانند از آن سود اقتصادی ببرند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، مقامات ایالات متحده، چهارشنبه 16 نوامبر اعلام کردند که گرچه این عملیات نفوذ هکری از ماه فوریه امسال آغاز شده است، اما مقامات وزارت امنیت داخله و پلیس فدرال «اف‌بی‌آی» از ماه ژوئن موفق شدند عملیات ضدنفوذ خود را به منظور پاکسازی بدافزارها آغاز کنند.

به گفته مقامات امنیتی آمریکا، هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی از یک آسیب‌پذیری شناخته‌شده در شبکه سوء استفاده کردند که سازمان امنیت سایبری و امنیت زیرساخت وزارت امنیت داخله در دسامبر 2021 درباره آن هشدار داده بود و از مسئولان وزراتخانه خواسته بود تا برای رفع آن چاره‌اندیشی کنند.

به گفته «سی‌ان‌ان»، این یک نمونه از عملیات هکری است که نشان می‌دهد چطور ممکن است از آغاز عملیات تا کشف و مقابله با آن ماه‌ها طول بکشد. این همچنین می‌تواند گواه این امر باشد که گروه‌های هکری وابسته به ایران، حین انجام عملیات خود به نفع این رژیم، از دستاوردهای آن بهره‌برداری شخصی نیز می‌کنند.

برنامه‌های هکری قدرت‌های بزرگ جهانی مثل چین و ایران اغلب به پیمانکارانی متکی است که به دولت‌های آن کشورها سطحی از «انکار قابل قبول» درباره حملات سایبری به کشورهای دیگر را می‌دهند. ایالات متحده نیز از پیمانکاران برای ایجاد قابلیت‌های تهاجمی سایبری خود استفاده کرده است.

به گفته «سی‌ان‌ان»، ایالات متحده طی ماه‌های اخیر پیمانکاران هکری جمهوری اسلامی را به «سوءاستفاده در راستای منافع شخصی» متهم کرده‌ است. مقامات آمریکایی در ماه سپتامبر سه ایرانی را به هک و اخاذی از مجموعه‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های آمریکایی حین انجام وظیفه برای شرکت‌های فناوری اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران ایران متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید