فرانسه ادعای «جاسوسی» شهروندان خود در ایران را به‌ شدت رد کرد

وزیر کشور ایران اعلام کرده بود که «چندین مامور اطلاعاتی فرانسه» در جریان تظاهرات ضدحکومتی در ایران دستگیر شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه ادعاهای دولت ایران مبنی بر «جاسوس» بودن هفت شهروند فرانسه که در جریان تظاهرات ضدحکومتی در ایران دستگیر شده‌اند را رد کرد و رفتار رژیم ایران با این شهروندان فرانسوی را قاطعانه محکوم کرد.

وزارت خارجه فرانسه، در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه 16 نوامبر به «رویترز» فرستاد، اعلام کرد: «فرانسه اظهارات کذب وزیر کشور ایران درباره هموطنان ما که اخیراً در این کشور دستگیر شده‌اند را قاطعانه تکذیب می‌کند و تاکید می‌کند که تمام این بازداشت‌ها بی‌دلیل هستند.»

این بیانیه یادآوری کرد همانطور که وزیر امور خارجه فرانسه پیشتر گفته است، این وزارتخانه از بازداشت هفت شهروند فرانسوی در ایران اطلاع دارد که «بی‌دلیل» توسط رژیم این کشور بازداشت شده‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران روز چهارشنبه در بحبوحه تظاهرات ضدحکومتی اعلام کرد که دستگاه امنیتی کشور متبوعش «چندین مامور اطلاعاتی فرانسه» را در جریان تظاهرات ضدحکومتی در ایران دستگیر کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «فرانسه رفتار رژیم ایران با هموطنان‌مان را به شدت محکوم می‌کند. ما مقامات ایرانی را مسئول سلامتی و رفتار با تمام اتباع فرانسوی که در این مدت بدون دلیل در ایران بازداشت شده‌اند، می‌دانیم.»

فرانسه در 6 اکتبر نیز پس از پخش ویدیویی که در آن یک زوج فرانسوی در ایران مجبور به اعتراف به جاسوسی شده بودند، رژیم ایران را به «دیکتاتوری» و «گروگان‌گیری» شهروندانش متهم کرده بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در واکنش به بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی رفتار «تهاجمی‌تر»ی علیه کشورش در پیش گرفته و با اقدامات خصمانه منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، رئیس‌جمهوری فرانسه در پایان نشست سران گروه 20 در اندونزی روز چهارشنبه 25 آبان به خبرنگاران گفت: «ایران با گروگان‌گیری و بازداشت شهروندان ما موضع خصمانه‌ای علیه ما اتخاذ کرده است. این رفتارهای تهاجمی کاملا غیرقابل قبول است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید