سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا: آماده مقابله با تهدیدات ایران در منطقه هستیم

روز گذشته یک مقام نظامی در خاورمیانه که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت که یک نفتکش در نزدیکی سواحل عمان مورد حمله پهپادی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا شامگاه چهارشنبه 25 آبان تاکید کرد، ایالات متحده آماده مقابله با تهدیدات ایران در منطقه است.

هاوکینز در مصاحبه با «العربیه» گفت: «ایالات متحده به حفظ امنیت تنگه هرمز و باب المندب متعهد است».

او اظهار داشت به اشتراک گذاشتن اطلاعات با شرکای منطقه‌ای باعث ایجاد اعتماد و تقویت روابط میان آنها و واشینگتن می‌شود.

در همین رابطه، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حمله روز سه‌شنبه به نفتکش «پاسفیک زیرکون» در خلیج عمان با یک پهپاد ساخت ایران انجام شده است.

این اطلاعیه افزوده که عملیات مشترک با هدایت یک ناوچه متعلق به نیروی دریایی بریتانیا برای کنترل شرایط سریعا وارد عمل شد.

پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای، حمله به این نفتکش در سواحل عمان را محکوم کرد.

سلاح کشنده

سالیوان گفت: «پس از بررسی اطلاعات موجود، ما مطمئن هستیم که ایران احتمالاً این حمله را با استفاده از یک پهپاد انجام داده است، سلاحی مرگبار که به طور فزاینده و از طریق نیروهای نیابتی خود در سراسر خاورمیانه منتشر کرده و برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه نیز منتقل شده است».

اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا پس از آن بیان شد که مقامات ارشد امنیتی اسرائیل ایران را مسئول حمله‌ای پهپادی به یک نفتکش در سواحل عمان دانستند.

اشتباه استراتژیک ایران

به گزارش روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، تل‌آویو این حمله را یک اشتباه استراتژیک از سوی تهران و تلاشی برای تحریک غرب قبل از مسابقات جام جهانی قطر دانستند.

اسرائیلی‌ها همچنین افزودند، پهپادی که برای حمله به نفتکش مورد استفاده قرار گرفت، از نوع پهپادی است که ایران قبلا به روسیه فروخته بود.

بر اساس برآوردهای اولیه مقامات اسرائیلی، خسارات وارده به این کشتی نسبتاً خفیف بوده است.

اسرائیلی‌ها تاکید کردند که هیچ اسرائیلی در کشتی نبوده است.

نفتکش با پرچم لیبریا

روز گذشته یک مقام نظامی در خاورمیانه که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت که یک نفتکش در نزدیکی سواحل عمان مورد حمله پهپادی قرار گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نام نفتکش را «پاسفیک زیرکون» با پرچم لیبریا عنوان کرد و گزارش داد که این نفتکش متعلق به شرکت «استرن پاسفیک شیبینگ» با مالکیت «عیدان اوفر»» تاجر اسرائیلی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید