رئیس«MI5»: تاکنون 10 مورد تهدیدات سرویس‌ اطلاعاتی ایران را شناسایی کردیم

در پی اقدام دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی به تهدید جانی علیه دو نفر از روزنامه‌نگاران ایرانی‌تبار مقیم بریتانیا، وزارت خارجه این کشور، کاردار ایران در لندن را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا گفته که در پی تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی، سرویس‌های اطلاعاتی ایران دست‌کم در 10 مورد برای ربودن یا حتی کشتن شهروندان بریتانیایی یا افراد مقیم در بریتانیا اقدام کرده‌اند.

بر اساس گزارش «رویترز»، کن مک کالوم، مدیرکل سرویس امنیتی موسوم به MI5، روز چهارشنبه 25 آبان گفته است: «در حالی که تهران از خشونت برای سرکوب معترضان در داخل استفاده می‌کند، «سرویس‌های اطلاعاتی تهاجمی» آن نیز آشکارا تهدیدهایی را علیه بریتانیا مطرح می‌کنند.»

مک کالوم که در دفتر MI5 در لندن سخنرانی می‌کرد، همچنین گفته است:«در شدیدترین حالت، تهدیدهای تهران شامل اقدام برای ربودن یا حتی کشتن شهروندان بریتانیا یا اشخاص مقیم بریتانیا است که از سوی دولت ایران به عنوان دشمنان رژیم جمهوری اسلامی تلقی می‌شوند.»

او تاکید کرده است که از ماه ژانویه تاکنون، سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا، توانسته از حداقل 10 مورد از این سوء‌قصدها و تلاش‌ها برای ربودن‌ها شهروندان و افراد مقیم این کشور مطلع شود.

رویترز همچنین گزارش کرده است که نتوانسته با مقامات جمهوری اسلامی تماس بگیرد تا درباره این ادعای رئیس MI5 از آن‌ها سوال کند.

هفته گذشته، در پی تهدید جانی دو نفر از روزنامه‌نگاران ایرانی‌تبار مقیم بریتانیا، جیمز کلورلی، وزیر خارجه این کشور گفت که او ارشدترین دیپلمات تهران در لندن را به‌دلیل تهدیدهای دستگاه‌های اطلاعاتی امنیتی ایران علیه این خبرنگاران در خاک بریتانیا، احضار کرده است.

او اعلام کرد که به کاردار ایران گفته که بریتانیا «تهدید جانی و ارعاب روزنامه‌نگاران یا هر فردی را که در بریتانیا زندگی می‌کند» را تحمل نمی‌کند.

کن مک کالوم چهارشنبه همچنین گفته است که سرویس‌های اطلاعاتی ایران «یک حریف پیچیده» هستند که گاهی با استفاده از پرسنل خود عمل می‌کنند یا آدم اجیر می‌کنند تا از طرف آن‌ها اقدام کند و گاهی نیز آماده انجام «اقدامات بی‌‌پروا» هستند.

او همچنین گفته است که سرویس‌های اطلاعاتی ایران:«گاهی در کشورهای غربی این اقدام را انجام می‌دهند و گاهی به‌دنبال کشاندن مردم به سایر نقاط جهان از جمله خود ایران هستند.»

بریتانیا دوشنبه، 23 آبان‌ماه، اعلام کرد که 24 مقام ایرانی از جمله وزرای ارتباطات و کشور دولت رئیسی و رئیس پلیس سایبری موسوم به «فتا» را به دلیل «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات» تحریم کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی از شروع اعتراضات در ایران، حتی در سطح عالی‌ترین مقام که رهبر این نظام سیاسی است، کشورهای غربی را عامل تداوم اعتراضات ضدحکومتی در این کشور می‌دانند.

ایران تاکنون شهروندان 14 کشور دنیا را به بهانه شرکت در اعتراضات و برنامه‌ریزی برای آن بازداشت کرده است. گفته می‌شود که بیشترین تعداد شهروندان خارجی بازداشت شده مربوط به کشورهای افغانستان و فرانسه هستند ولی شهروندان کشورهایی مانند بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، روسیه و آمریکا نیز در بین افراد بازداشت شده وجود دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید