تروئیکای اروپایی: 4 سال است که ایران از پاسخگویی به آژانس طفره می‌رود

در بیانیه سه کشور اروپایی از ایران خواسته شده با به اشتراک‌گذاری اطلاعات فنی معتبر روند شفاف‌سازی و حل و فصل مؤثر مسائل باقی‌مانده را آغاز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه موسوم به تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام حمایت از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش‌ اخیر آن درباره تداوم عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس که 4 سال است ادامه دارد، هشدار داده‌اند.

این سه‌ کشور اروپایی عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین درباره رویکرد «اعمال فشار برای بسته شدن تحقیقات آژانس» نیز انتقاد کرده و نوشته‌اند: «ایران همواره به جای پایبندی به تعهدات خود، رویکرد اعمال فشار برای بسته شدن تحقیقات را در پیش گرفته است و ما به‌طور قاطعانه مخالفت خود را با هر گونه فشارهای سیاسی علیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز می‌‌کنیم.»

در این بیانیه که ساعتی بعد از قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه عدم همکاری ایران با آژانس صادر شده، تروئیکای اروپایی نسبت به اعلام لغو دیدار آتی بازرسان آژانس از سوی ایران که به خواست تهران قرار بوده تا پایان ماه نوامبر جاری برگزار شود، هشدار داد.

سه کشور اروپایی در این باره نیز نوشته‌اند: «ارائه جزئیات مرحله‌محور محض، بدون هیچ‌گونه همکاری اساسی، متاسفانه الگوی قدیمی رفتار ایران با آژانس است. ما قویا از ایران انتظار داریم که با اشتراک‌گذاری اطلاعات فنی معتبر روند شفاف‌سازی و حل و فصل مؤثر مسائل باقی‌مانده را آغاز کند.»

این بیانیه در حالی به سفر در پیش‌روی بازرسان آژانس به تهران اشاره کرده که روز چهارشنبه 25 آبان، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به رسانه‌های ایران گفت که دیدار بازرسان که قرار بود در دو هفته آینده برگزار شود، لغو شده است.

در واکنش به این موضوع، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که هیچ اطلاعی از لغو این دیدار به دست آژانس نرسیده است.

ایران پیش‌تر خود با ارسال نمایندگانی به وین خواستار همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از سر گرفتن مذاکرات احیای برجام شده بود.

تحلیل‌گران می‌گویند که جمهوری اسلامی در حالی‌که در داخل مرزهای ایران با گسترده‌ترین و طولانی‌ترین دور اعتراضات ضد‌حکومتی روبرو است و در خارج نیز بابت سرکوب‌ مرگ‌بار معترضان تحت تحریم‌های زیادی از سوی کشورهای دموکراتیک قرار گرفته است، سعی دارد تا با ابراز تمایل به از سرگیری مذاکرات برای خود وقت بخرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید