اوکراین: عمده قطعات پهپادهای ایرانی سرنگون‌شده ساخت آمریکا است

مقامات امنیتی غربی اینک پهپادهای انتحاری ایرانی را یک تهدید فوری خطرناک‌تر از برنامه هسته‌ای ایران قلمداد می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان اوکراینی پس از بررسی تعداد زیادی از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی در اختیار روسیه که بر فراز آسمان کشورشان سرنگون‌ شده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که عمده قطعات این پهپادها ساخت آمریکا و اروپا و سایر کشورهای متحد غرب هستند.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» به نسخه‌ای از گزارش این کارشناسان اوکراینی دست یافته است که نشان می‌دهد «سه‌چهارم» قطعات پهپادهای ایرانی ساخت آمریکا هستند؛ امری که نگرانی مقامات و تحلیلگران غربی را برانگیخته و باعث کلید خوردن مجموعه‌ای از تحقیقات گسترده توسط دولت ایالات متحده شده است.

این گزارش مستند نشان می‌دهد که چگونه تهران، با وجودی که هدف یکی از جامع‌ترین رژیم‌های تحریمی در تاریخ معاصر قرار گرفته است، کماکان می‌تواند با استفاده از قطعات ساخت غرب، خود و متحدانش را به سلاح‌های جدید قدرتمند مسلح کند.

به گفته کارشناسان اوکراینی، این یافته‌ها پس از آن به دست آمد که ارتش اوکراین چندین پهپاد ایرانی از جمله یک مهاجر-6 را سرنگون کرد، که این مورد آخر را کارشناسان اوکراینی توانستند در وسط مسیر پروازش هک کنند و سالم فرود بیاورند.

بر اساس این گزارش، از بیش از 200 جزء فنی شناسایی‌شده توسط بازرسان اوکراینی که بخش داخلی پهپاد مصادره‌شده را تشکیل می‌دهند، تقریباً نیمی را شرکت‌های واقع در ایالات متحده و نزدیک به یک‌سوم را شرکت‌هایی در ژاپن ساخته‌اند.

در این گزارش آمده است که علاوه بر قطعات غربی، شواهدی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه شرکت‌های چینی ممکن است «کپی‌»هایی از قطعات غربی را به منظور تولید پهپادهای انتحاری در اختیار ایران گذاشته باشند.

مقامات آمریکایی آگاه از این جریان به «وال‌استریت ژورنال» گفته‌اند که «دفتر صنعت و امنیت» وزارت بازرگانی ایالات متحده، که سازمان مسئول نظارت و اجرای کنترل صادرات است، تحقیقات خود را درباره منشاء قطعات ساخت غرب آغاز کرده است.

به گفته این روزنامه، مقامات امنیتی غربی اینک ناوگان هواپیماهای نظامی بدون سرنشین ایران و راکت‌های هدایت‌شونده دقیقی که می‌توانند با خود حمل کنند، را یک «تهدید فوری خطرناک‌تر از برنامه هسته‌ای ایران» قلمداد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید