وال‌استریت ژورنال: رهبران آمریکا و چین برای جلوگیری از جنگ دیدار کردند

آمریکا طی چند دهه گذشته تلاش کرده بود تحت عنوان «جهانی شدن» با چین همکاری و پکن را به توسعه دموکراسی ترغیب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی اختصاصی نوشته پس از آنکه سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در ماه اوت باعث خشم مقامات چین شد، واشینگتن پشت پرده باب مذاکره را با پکن باز کرد تا از برخورد احتمالی میان دو کشور جلوگیری کند.

گروه مخفی دیپلمات‌های دو کشور پس از چندین ماه مذاکره بالاخره توانستند زمینه را برای اولین دیدار رو در رو میان روسای جمهور ایالات متحده و چین از زمان انتخاب جو بایدن مهیا کنند.

بایدن و شی جین‌پینگ به همراه هیئت‌های بلندپایه از کشورهای‌شان روز دوشنبه هفته جاری در هتلی در بالی اندونزی با یکدیگر دیدار کرده و تا ساعت 3 بامداد به گفت‌وگو ادامه دادند.

مذاکرات دو رهبر بیش از سه ساعت به طول انجامید و موضوعات مهمی مانند اختلافات آنها بر سر تایوان، حمله روسیه به اوکراین، و اطمینان از اینکه رقابت آمریکا و چین به درگیری آشکار نمی‌کشد، را پوشش داد.

مقامات آمریکایی به «وال‌استریت ژورنال» گفته‌اند که برداشت هیئت آمریکایی این بود که پکن «برنامه قریب‌الوقوع»ی برای حمله به تایوان ندارد، اگرچه شی به صراحت این را بیان نکرد. به نظر آمریکایی‌ها رهبر چین بیشتر نگران وضعیت داخل کشورش و بازگرداندن ثبات به آن پس از یک دوره دشوار بحران کروناست.

به گفته «وال‌استریت ژورنال»، دیدار سران دو کشور «تا حد زیادی» آنچه را که دو طرف برای دستیابی به آن برنامه‌ریزی کرده بودند را میسر کرد، که باز کردن مجدد باب گفت‌وگو میان دو قدرت بزرگ و دست یافتن به میزانی از ثبات است، پس از آنکه رابطه دو کشور به پایین‌ترین حد خود از دهه 1970 رسیده بود.

در عین حال، این روزنامه تاکید می‌کند که مذاکرات مذکور روابط دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرد؛ مرحله‌ای که بر «مدیریت رقابت شدید» بین دو ابرقدرت به منظور جلوگیری از درگیری مستقیم متمرکز است.

آمریکا طی چند دهه گذشته تلاش کرده بود تحت عنوان «جهانی شدن» با چین همکاری و پکن را به توسعه دموکراسی ترغیب کند، اما طی سالیان اخیر روابط دو کشور تیره و تار شده و رقابت‌ها افزایش یافته است، به‌طوری که بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان آمریکایی بر این باورند که چین به یک «تهدید حیاتی» برای منافع ایالات متحده تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید