رافائل گروسی: لغو بازدید بازرسان آژانس از ایران اوضاع را وخیم‌تر می‌کند

نماینده آمریکا در شورای حکام: ایران در ماه سپتامبر با مطرح کردن درخواست‌های جدیدی احیای توافق هسته‌ای را ناکام کرده و هیچ‌گونه دلیل واقع‌بینانه‌ای برای توجیه غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی آن وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در پی اظهارات محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که اعلام کرده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر نخواهند کرد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس تایید کرد که این نهاد بین‌المللی از هیچ تصمیمی مبنی بر لغو این سفر مطلع نشده است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه 25 آبان در یک کنفرانس مطبوعاتی از طرف ایرانی خواست تا به‌طور کامل با آژانس همکاری کند و ابراز نگرانی کرد که اقدام به لغو این بازدید وضعیت را از آن‌چه هست وخیم‌تر می‌کند و این بدان معناست که هیچ پیشرفتی در زمینه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل نخواهد شد.

او همچنین گفت که پرونده تحقیقات در مورد سه سایت هسته‌ای محرمانه اعلام نشده ایران بسته نخواهد شد مگر اینکه آژانس با قطع‌نامه یا بدون قطع‌نامه پاسخی از سوی ایران در این رابطه دریافت کند.

علاوه بر این، گروسی تاکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و این روند ضرورت همکاری ایران با آژانس را بیش از پیش حائز اهمیت می‌کند. با این‌حال رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که از به‌کار بردن واژه «خارج از کنترل» درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران استفاده نمی‌کند.

وی با بیان اینکه حمایت سیاسی از فعالیت آژانس در ایران بسیار زیاد و با اشاره به این‌که هنوز توافقی با تهران حاصل نشده است، تاکید کرد که این نهاد بین‌المللی به اقدامات دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

رئیس ارگان دیدبانی اتمی سازمان ملل متحد همچنین با تاکید این‌که همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نفع ایران است و کار بازرسان آژانس اصولا سیاسی نیست، گفت: «موضوع به سیاسی‌گرایی مربوط نمی‌شود، بلکه ایران باید به وظایف خود عمل کند و در این زمینه همکاری کند.»

او همچنین با اشاره به این که ادامه همکاری میان آژانس و ایران بدون جدول زمانی امکان‌پذیر نیست، تاکید کرد که این روش نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد.

گروسی همچنین در رشته توییتی که درباره سخنرانی خود در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه منتشر کرده نیز درباره آمادگی همکاری آژانس با ایران اظهار کرده است: «من آمادگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای همکاری با ایران برای رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده تکرار کردم. امیدوارم نشست فنی برنامه‌ریزی شده ما با ایران برگزار شود، اما می‌خواهم تاکید کنم که این نشست باید با هدف شفاف‌سازی و حل موثر این مسائل باشد.»

دیدار بازرسان از ایران

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که هیچ سفری از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران در دستور کار نیست.

او که همزمان با شروع جلسه شورای حکام آژانس در روز چهارشنبه 25 آبان‌ماه در یک کنفرانس خبری در ایران صحبت کرده، گفته است: «قطعنامه‌ای پیش‌نویس کردند و مطالبی آوردند که خودشان می‌دانند صحت ندارد و از طرف جمهوری اسلامی هم مردود است مهم این است ایران برای پیشبرد برنامه خود در بخش هسته‌ای برنامه مصوب، مدون و اعلام شده دارد و در همان چارچوب فعالیت خود را ادامه می‌دهد.»

این اظهارنظر رئیس سازمان انرژی اتمی در حالی صورت می‌گیرد که قرار بود هیاتی از آژانس در پایان ماه جاری به منظور تحقیق درباره پیشرفت‌های برنامه اتمی ایران و ادامه پرونده تحقیقات درباره وجود مواد هسته‌ای در سه سایت اعلام نشده ایران، به تهران سفر کند.

در ماه سپتامبر، بعد از چندین ماه مذاکره فشرده ایران با قدرت‌های غربی بر سر احیای توافق برجام، ایران با طرح خواسته‌هایی که مقامات غربی می‌گویند اصلا ربطی به برجام ندارد، به توقف مذاکرات منجر شد.

در پی، توقف مذاکرات، تاکنون چندین بار مقامات آمریکایی، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور اعلام کرده‌اند که از سرگیری مذاکرات با ایران در اولویت آمریکا نیست و شانس بسیار کمی برای احیای توافق برجام وجود دارد.

در تازه‌ترین اظهارات در این زمینه نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه 25 آبان گفت که ایران در ماه سپتامبر با مطرح کردن درخواست‌های جدیدی احیای توافق هسته‌ای را ناکام کرد.

این مقام آمریکایی ضمن دعوت از ایران به ضرورت پرهیز از تشدید تنش‌ها‌‌ و ازسرگیری روند اعتمادسازی در تعامل با جامعه بین‌المللی، تاکید کرد که هیچ‌گونه دلیل واقع‌بینانه‌ای برای توجیه غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی ایران وجود ندارد.

قطعنامه شورای حکام آژانس

آمریکا و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان شامگاه سه‌شنبه 24 آبان پیشنهاد قطعنامه‌ای علیه عدم همکاری ایران درباره منشا مواد اتمی غنی‌شده در مراکز اتمی اعلام نشده آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دادند.

پیش‌نویس این قطعنامه که خواستار همکاری کامل و بدون قید و شرط ایران با آژانس شده، پس از آن مطرح شده است که در قطعنامه پیشین این نهاد بین‌المللی از نقض گسترده تعهدات هسته‌ای ایران و عدم‌ همکاری جمهوری اسلامی درباره منشأ مواد رادیواکتیو کشف شده در سایت‌های اعلام نشده آن انتقاد شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید