بلینکن: حملات موشکی مسکو پاسخی به اعلام آمادگی زلنسکی برای خاتمه جنگ است

واشینگتن: هر قدر زمان ببرد در کنار اوکراین خواهیم ایستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از حملات موشکی روسیه به چندین منطقه اوکراین، ایالات متحده به شدت این حملات روسیه را محکوم و تاکید کرد که هر قدر هم که زمان ببرد، همچنان در کنار کی‌یف خواهد ایستاد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه 24 آبان در واکنش به این حملات روسیه علیه مناطق غیرنظامی و تاسیسات انرژی اوکراین اعلام کرد که حملات مسکو فی‌الواقع، در پاسخ به اعلام آمادگی دیپلماتیک زلنسکی برای پایان دادن به جنگ انجام گرفته است.

بلینکن با ستایش از موفقیت‌های اخیر اوکراین در بازپس‌گیری کلان‌شهر خرسون و بسیاری از شهرک‌های اشغالی افزود: «حملات روسیه هرگز نخواهد توانست أراده مردم اوکراین را درهم بشکند.»

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز سه‌شنبه، اعلام کرد به نظر می‌رسد روسیه به زیرساخت‌های حیاتی کی‌یف و دیگر مناطق اوکراین حمله کرده است.

«تشدید نگرانی‌ها»

او افزود: «در حالی که رهبران «گروه 20» در بالی برای بررسی موضوعاتی که اهمیت زیادی برای زندگی و معیشت مردم در سراسر جهان دارند، در حال گفت‌وگو هستند، روسیه بار دیگر با تهدید جان مردم، زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را نابود می‌کند.»

سالیوان با این بیان که حملات روسیه بر نگرانی گروه 20 نسبت به عواقب «جنگ پوتین» برای ثبات جهانی می‌افزاید، تاکید کرد که واشینگتن و شرکایش به ارسال تجهیزات مورد نیاز اوکراین از جمله سامانه‌های پدافند هوایی برای دفاع از خود ادامه خواهند داد و آمریکا تا هر زمان که لازم باشد در کنار کی‌یف خواهد ایستاد.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا هم امروز اعلام کرد که هدف قراردادن مردم اوکراین با موشک‌های روسی، بیانگر نقطه «ضعف» ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است.

او در توئیتی نوشت که پوتین «در میدان جنگ و همچنین از نظر دیپلماتیک، آن طور که در نشست بالی شاهد بودیم، در حال شکست است.»

100 موشک روسی

به گفته یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، روسیه امروز با شلیک حدود 100 موشک، شماری از زیرساخت‌های کلیدی انرژی در چندین منطقه اوکراین را هدف قرار داد.

ایگنات در مصاحبه‌ای زنده با تلویزیون اوکراین اعلام کرد: «حدود صد موشک از دریای خزر، منطقه روستوف (روسیه) و همچنین «از دریای سیاه» پرتاب شد اما تا این لحظه «استفاده از پهپادهای تهاجمی تائید نشده است.»

حمله به پایتخت

از سویی ویتالی کلیچکو، شهردار کییف، در بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی گفت: «حمله‌ای به پایتخت صورت گرفته که طی آن، دو ساختمان مسکونی در منطقه پچرسک مورد اصابت قرار گرفت.»

او افزود: «دست‌کم نیمی از اهالی کییف در حال حاضر با بی‌برقی مواجهند.»

شهرداران لویو و خارکیف نیز اعلام کردند که این دو شهر، هدف حمله موشکی قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید