بایدن: حمله موشکی به لهستان از خاک اوکراین انجام شده است

مقامات آمریکایی پیشتر گزارش دادند موشک سامانه دفاع هوایی اوکراین برای هدف قرار دادن یک موشک روسی شلیک شد اما پس از خطا در هدف، در خاک لهستان سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت موشکی که خاک لهستان را مورد اصابت قرار داد، توسط سامانه دفاع هوایی اوکراین شلیک شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 25 آبان با تایید سخنان دیگر مقامات آمریکایی درباره مکان شلیک موشک مذکور به رهبران عضو ناتو و کشورهای گروه 7 اعلام کرد که تحقیقات نشانگر شلیک این موشک از خاک اوکراین است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که موشک سامانه دفاع هوایی اوکراین برای هدف قرار دادن یک موشک روسی شلیک شد اما پس از خطا در هدف، در خاک لهستان سقوط کرد.

در همین رابطه، رهبران گروه هفت و شماری از کشورهای ناتو که در نشست گروه بیست در بالی اندونزی حضور دارند، پس از این حادثه نشستی اضطراری برای بررسی پیامدهای آن برگزار کردند.

دولت فرانسه هم بلافاصله پس از این حادثه با درخواست خویشتن‌داری تا انجام تحقیقات، اعلام کرد که با تعیین نوع موشک‌ نمی‌توان کشور سازنده آن موشک را به انجام این حمله متهم کرد چرا که بسیاری از کشورها دارای همین نوع موشک هستند.

ساعاتی پس از این حمله که به کشته‌شدن دو شهروند لهستانی در شهر مرزی لوبلین با اوکراین منجر شد، برخی مسئولان این کشور روسیه را مسئول آن دانستند.

مسکو هم با رد این اتهامات، چنین ادعاهایی را با هدف افزایش تنش و تحریک‌کننده عنوان کرد.

مقامات وزارت خارجه لهستان موشکی که به خاک آنها اصابت کرده بود را ساخت روسیه اعلام کردند اما اندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان اظهار داشت، ورشو اطلاعات دقیقی از نوع موشک ‌و طرف شلیک‌کننده آن در دست ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید