آمریکا 3 نهاد ایرانی همدست با روسیه در جنگ علیه اوکراین را تحریم کرد

جانت یلن: ایالات متحده آمریکا مصمم است افراد و شرکت‌هایی که از تهاجم نامشروع روسیه علیه اوکراین حمایت می‌کنند را صرف‌نظر از این‌که در کجا واقع شده‌اند، تحریم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه انزوای فزاینده رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب معترضان در ایران و همدستی با روسیه در جنگ علیه اوکراین، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از اعمال تحریم‌‌ علیه شرکت‌هایی که در تولید یا انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه نقش دارند، خبر داد.

وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه 24 آبان در بیانیه‌ای نوشت که این وزارت‌خانه، مرکز تحقیقات صنایع هوایی «شاهد»، متعلق به نیروهای مسلح ایران را به‌دلیل ساخت پهپادهای انفجاری شاهد 136 و ارسال آنها به روسیه جهت استفاده علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین تحریم می‌کند.

این وزارت‌خانه همچنین اعلام کرد که دو شرکت «خدمات هوایی ساکسس FZC» و «آی جت گلوبال» را نیز به‌دلیل تسهیل انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا نیز نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران و صنایع هوانوردی قدس را تحت تحریم قرار داده است.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌ آمریکا شرکت خدمات هوایی ساکسس و آی جت گلوبال شرکت‌های حمل و نقل هوایی مرتبط با ایران هستند که در امارات متحده عربی واقع شده‌ و از آن‌جا، با نقض تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه کمک کرده‌اند.

همچنین دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) نیز اعلام کرد که دو نفر را به‌دلیل تسهیل در خرید پهپادهای ایرانی، به‌نام‌های «عباس جوما» و «تیگران کریستوفورویچ سرابیونوف»، تحریم می‌کند.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ضمن اعلام این خبر گفت: «همانطور که بارها نشان داده‌ایم، ایالات متحده مصمم است افراد و شرکت‌هایی را که از تهاجم نامشروع روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند، صرف‌نظر از اینکه در کجا واقع شده‌اند، تحریم کند.»

او ادامه داد: « اقدام امروز، هویت شرکت‌ها و افرادی را که استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران را برای کشتار وحشیانه غیرنظامیان اوکراینی تسهیل کرده‌اند، افشا کرده و آن‌ها را مسئول می‌داند. این بخشی از تلاش بزرگ‌تر ما از طریق اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های صادراتی است که به‌منظور خنثی کردن اقدامات تجاوزکارانه روسیه و جلوگیری از دسترسی این کشور به تجهیزات مورد نیاز آن برای تداوم این جنگ صورت می‌گیرد.»

بنا بر این گزارش، دارایی‌های این شرکت‌ها و افراد در خاک آمریکا مسدود خواهد شد و این افراد از سفر به آمریکا منع شده‌اند.

آمریکا پیش از این نیز در چندین بسته تحریمی مقامات و سازمان‌های ایرانی دخیل در جنگ روسیه علیه اوکراین را تحریم کرده است.

اگرچه ایران و روسیه ارسال پهپادها به روسیه برای استفاده در جنگ را انکار می‌کنند، کشورهای غربی اما به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، ارتش روسیه در طی هفته‌های اخیر بارها از این پهپادهای انفجاری برای هدف گرفتن ساختمان‌ها و زیرساخت‌های مدنی اوکراین استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید