کانادا حکومت ایران را «رژیم تروریستی» خواند

آن عده از وابستگان جمهوری اسلامی که هم‌اکنون در خاک کانادا به سر می‌برند، مورد بازرسی قرار خواهند گرفت و ممکن است اخراج شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارکو مندیسینو، وزیر امنیت عمومی کانادا اعلام کرد کشور متبوعش حکومت ایران را به عنوان یک «رژیم تروریستی» شناسایی کرده که در «نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر» دست داشته است.

به گزارش «گلوبال نیوز»، این عضو ارشد دولت کانادا، دوشنبه 14 نوامبر تصریح کرد شناسایی حکومت ایران به عنوان «رژیم تروریستی» به این معناست که «ده‌ها هزار نفر از اعضای ارشد رژیم»، شامل سپاه پاسداران، از این لحظه به بعد برای کانادا «غیرقابل پذیرش» خواهند بود.

مندیسینو افزود: «عواقب این شناسایی شدید خواهد بود. کسانی که زیرمجموعه قانون حفاظت مهاجرت و پناهندگان فهرست شده‌اند، برای همیشه غیرقابل پذیرش هستند و هیچ پناهگاه امنی در کانادا ندارند. این شدیدترین تحریمی است که تاکنون علیه رژیم ایران اعمال شده است.»

بر اساس این شناسایی رهبر ایران، اعضای دولت، نمایندگان مجلس، اعضای ارشد قوه قضائیه، نیروهای نظامی، اعضای سازمان‌های اطلاعاتی، سفیران و دیپلمات‌های ارشد ایران «تنها بخشی از هزاران مقام حکومتی» خواهند بود که به دلیل نقض فاحش حقوق بشر به طور دائم از ورود به کانادا منع خواهند شد.

به گفته «گلوبال نیوز»، دولت کانادا در بیانیه‌ای که در این باره صادر کرد، تصریح کرد آن عده از وابستگان جمهوری اسلامی که هم‌اکنون در خاک کانادا به سر می‌برند، مورد بازرسی قرار خواهند گرفت و ممکن است «اخراج» شوند.

مندیسینو گفت هدف از این شناسایی حمایت از حقوق زنان ایرانی و اجرای عدالت به نمایندگی از خانواده‌هایی است که عزیزان خود را در پرواز PS752 که سپاه پاسداران بر فراز تهران سرنگون کرد، از دست دادند.

به گفته «گلوبال نیوز»، خیزش مردمی ضدحکومتی در ایران اگرچه در ابتدا در واکنش به قتل مهسا امینی به دست «گشت ارشاد» آغاز شد، اما طی دو ماه گذشته به «بزرگترین چالش‌ وجودی» برای رژیم جمهوری اسلامی از زمان انقلاب سال 1357 تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید